Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Budki lęgowe dla jerzyków w kolejnej dzielnicy Warszawy

Budki lęgowe dla jerzyków w kolejnej dzielnicy Warszawy

Remont jednego z osiedli na warszawskiej dzielnicy Praga-Południe przyniósł korzyści nie tylko mieszkańcom, ale również zwierzętom: na ścianach wyremontowanych bloków zamontowano budki lęgowe dla jerzyków. Jest to efekt próśb samych mieszkańców, którzy zgłosili odpowiedni postulat w ramach Budżetu Obywatelskiego. 

Pomysł zamontowania budek lęgowych otrzymał niemal 8 tys. głosów mieszkańców. Dzięki temu na ścianach warszawskich bloków pojawi się ponad 500 budek dedykowanych ptakom oraz nietoperzom. 

– W edycji budżetu obywatelskiego na ten rok są aż trzy inwestycje zgłoszone i wybrane przez mieszkańców, których celem jest montaż w różnych lokalizacjach 400 budek dla ptaków i około 140 budek dla nietoperzy, czyli właśnie tych zwierząt, które żywią się między innymi komarami – zauważył Michał Szweycer, pracownik biura prasowego Urzędu Dzielnicy Praga-Południe, przywoływany przez portal radiokolor.pl. 

Budki dla ptaków w Warszawie

Jerzyki żywią się owadami takimi jak komary czy meszki. To bardzo skuteczni i ekologiczni pogromcy komarów: dziennie zjadają ich nawet 20 tys. sztuk. 

Do końca tego roku budki lęgowe mają pojawić się m.in. na szkołach przy ul. Abrahama, Bartosika i Bora-Komorowskiego, a także na lokalach znajdujących się przy ul. Mińskiej, Targowej oraz Zbaraskiej. W minionym roku budki zamontowano na budynkach usytuowanych przy ul. Lubelskiej oraz Skaryszewskiej. Warto podkreślić, że w pomoc ptasim rodzinom zaangażowały się również inne warszawskie dzielnice. Rok temu na Bielanach zainstalowano 300 domków dla ptaków: 200 zawieszono na elewacjach budynków na os. Ruda, natomiast 100 pozostałych, umocowano m.in. na drzewach rosnących w okolicy Stawów Brustmana oraz Stawów Kellera. 

W montowanie budek lęgowych dla jerzyków zaangażowały się też inne polskie miasta: w Czechowicach-Dziedzicach zamontowano ich 200.

Z kolei w Kielcach pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta zorganizowali akcję Zawieś budkę dla jerzyka, w ramach której rozdali mieszkańcom budki lęgowe dla ptaków. 

Źródło: radiokolor.pl, dobrewiadomosci.net

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.