Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

W Kielcach rozdają budki dla jerzyków

W Kielcach rozdają budki dla jerzyków

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce zachęca kielczan do udziału w akcji „Zawieś budkę dla jerzyka”.  Budki do zawieszenia na budynkach miasto chce przekazać spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym.

W sumie do rozdania jest 60 budek dla jerzyków. 25 zostało z ubiegłorocznej akcji, a kolejnych 35 przekazało Stowarzyszenie Smart City Kielce. Spółdzielnie i wspólnoty o ich otrzymanie mogą wnioskować do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce. W tym celu należy wypełnić ankietę i dołączyć do niej zdjęcia budynku od strony północnej i wschodniej. Można to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej: sekretariat.gks@um.kielce.pl, iwona.pamula@um.kielce.pl

W ubiegłym roku w akcji wzięły dwie osoby fizyczne, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Domator”, która rozwiesiła 12 budek oraz Wspólnoty Mieszkaniowe: Szkolna 28 i Szkolna 34, które rozwiesiły po 2 budki na blokach. W sumie przekazano 19 budek.

Reklama

Jak pomagają jerzyki?

Jerzyki są gatunkiem chronionym. Żywią się one owadami, między innymi komarami. Jeden ptak potrafi zjeść ich nawet 20 tysięcy dziennie. Jerzyki były popularne w Polsce zwłaszcza w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Ich gnieżdżeniu się w osiedlach mieszkaniowych sprzyjała technologia bloków z wielkiej płyty – z uwagi na występujące w konstrukcjach szczeliny. Populacja zaczęła maleć w wyniku popularyzacji termomodernizacji z użyciem styropianu. Wykonawcy często nie pozostawiali dla ptaków na elewacjach miejsc, w których mogłyby one utrzymać swoje gniazda.

Źródło: um.kielce.pl

1 mobile1 baner
Reklama

Źródło zdjęcia: Ptasi Dom: https://www.ptasidom.com/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.