1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Kielcach rozdają budki dla jerzyków

jerzyki

W Kielcach rozdają budki dla jerzyków

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce zachęca kielczan do udziału w akcji „Zawieś budkę dla jerzyka”.  Budki do zawieszenia na budynkach miasto chce przekazać spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

W sumie do rozdania jest 60 budek dla jerzyków. 25 zostało z ubiegłorocznej akcji, a kolejnych 35 przekazało Stowarzyszenie Smart City Kielce. Spółdzielnie i wspólnoty o ich otrzymanie mogą wnioskować do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce. W tym celu należy wypełnić ankietę i dołączyć do niej zdjęcia budynku od strony północnej i wschodniej. Można to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej: sekretariat.gks@um.kielce.pl, iwona.pamula@um.kielce.pl

W ubiegłym roku w akcji wzięły dwie osoby fizyczne, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Domator”, która rozwiesiła 12 budek oraz Wspólnoty Mieszkaniowe: Szkolna 28 i Szkolna 34, które rozwiesiły po 2 budki na blokach. W sumie przekazano 19 budek.

Jak pomagają jerzyki?

Jerzyki są gatunkiem chronionym. Żywią się one owadami, między innymi komarami. Jeden ptak potrafi zjeść ich nawet 20 tysięcy dziennie. Jerzyki były popularne w Polsce zwłaszcza w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Ich gnieżdżeniu się w osiedlach mieszkaniowych sprzyjała technologia bloków z wielkiej płyty – z uwagi na występujące w konstrukcjach szczeliny. Populacja zaczęła maleć w wyniku popularyzacji termomodernizacji z użyciem styropianu. Wykonawcy często nie pozostawiali dla ptaków na elewacjach miejsc, w których mogłyby one utrzymać swoje gniazda.

Źródło: um.kielce.pl

Źródło zdjęcia: Ptasi Dom: https://www.ptasidom.com/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.