Budżet obywatelski dla Warszawy – mieszkańcy chcą sadzić drzewa

Budżet obywatelski dla Warszawy – mieszkańcy chcą sadzić drzewa

Szósty plebiscyt w warszawskim budżecie obywatelskim skupił się na inicjatywach ekologicznych. Najwięcej pieniędzy zebrał pomysł “2020 drzew dla Warszawy”. Do etapu realizacji przeszło w sumie 414 projektów.

Projektom obywatelskim przekazano rekordową sumę pieniędzy – 83 miliony złotych. Zgłoszono 2166 projektów, swoje głosy oddało około 105 tysięcy mieszkańców stolicy.

Projekty będą realizowane w każdej dzielnicy, jednak najwięcej jest ich na Woli –  aż 37. Najmniej zaś na Pradze-Północ – 9. Zwycięskim projektem na Woli okazał się Zieleń i cień na wolskich placach zabaw – nasadzenia drzew w pobliżu placów zabaw. Oddano na niego 2 468 głosów i będzie kosztował 186 692 zł. W przypadku Pragi-Północ 1251 głosów oddano na program Łąki kwietne dla Pragi, który potrzebował 76 500 zł.

Warszawa na zielono

Dyrektorka i koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej Aldona Machnowska-Górka podkreśla, że w tym roku największą popularnością cieszyły się projekty dotyczące szeroko rozumianej ekologii.

Spośród projektów ogólnomiejskich wiele z nich posiadało formę zazieleniania miasta. Ostatecznie wygrał program 2020 drzew dla Warszawy. Otrzymał on 40 990 głosów. Na jego realizację zostanie przekazanych aż 2 888 600 złotych. Program zapisany jest w ramach projektu Zielone Ulice oraz akcji Milion drzew dla Warszawy. W kosztorysie przedstawiono więcej liczb: jedno drzewo do zasadzenia kosztuje 1 500 zł, zaś pielęgnacja 180. Z kolei posadzenie drzewka o obwodzie 16 – 18 cm wymaga opłaty 1 000 zł. Dopuszcza się zamianę drzew na krzewy w przeliczeniu: 1 drzewo = 25 metrów kwadratowych krzewów.

Na drugim miejscu z programów ogólnomiejskich uplasował się Nasze miasto w szpalerach zieleni. “Drzewa (np. klon, wiąz, lipa, itp.) i krzewy (np. bez, tuja, jaśmin, leszczyna itp.) będą formowane w szpalery poprzez umieszczanie po obu stronach młodych drzewek płaskich ograniczników. Ograniczniki powodować będą kształtowanie korony rosnących drzewek, a także krzewów w płaskie, wydłużone owale” – czytamy w szczegółach.

Wśród innych projektów pojawiły się również altany podgrzewane za pomocą energii zebranej ze słońca, programy wspierające komunikację rowerową, ochrona ptaków miejskich, a także posiłki dla ubogich i bezdomnych. Najdroższy program dotyczy stworzenia wiat rowerowych przy szkołach. Będzie kosztował 3,6 miliona złotych i otrzymał 18561 głosów.