Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Budżet programu Mój Prąd 5.0 szybko się kurczy. Rząd dokłada kolejne pieniądze

Budżet programu Mój Prąd 5.0 szybko się kurczy. Rząd dokłada kolejne pieniądze

Duże zainteresowanie programem Mój Prąd 5.0 sprawiło, że budżet na dofinansowanie do fotowoltaiki i urządzeń dodatkowych już został wyczerpany. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało poszerzenie programu o dodatkowe 400 mln zł. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Budżet programu Mój Prąd 5.0 zwiększony o 400 mln zł

Zgodnie z założeniami, program Mój Prąd 5.0 przyniósł znacznie większe zainteresowanie niż ostatnia edycja. Chociaż nabór wniosków zaczął się miesiąc temu, liczba złożonych wniosków już przekroczyła przewidzianą pulę pieniędzy, która wynosiła 100 mln zł. Na dzień 19.05 br. do NFOŚiGW wpadło 13628 wniosków na kwotę ponad 114 mln zł, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Najwięcej osób ubiega się o dofinansowanie do fotowoltaiki – 13602 wniosków. Drugim najczęściej wybieranym urządzeniem są pompy ciepła – 1132 wnioski. 

W związku z tak dużym zainteresowaniem programu, NFOŚiGW postanowił poszerzyć pulę programu Mój Prąd 5.0 o kolejne 400 mln zł! Wnioskodawcy nadal mogą ubiegać się o nawet 58 tys. zł dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej i urządzeń dodatkowych. Jak to zrobić?

Mój Prąd 5.0 – jak złożyć wniosek? 

Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego gospodarstwa domowego w ramach wniosku Mój Prąd 5.0 wynosi 58 tys., ale jednocześnie nie może ona przekroczyć 50% kosztów inwestycji. Podstawowa dotacja dla fotowoltaiki to 6 tys. złotych. Wnioskodawcy będą mogli liczyć na więcej pieniędzy, jeżeli do instalacji dołączą urządzenia dodatkowe. 

W przypadku fotowoltaiki dotacja będzie przyznawana na następujące kwoty:

  • same panele PV – 6 tys. zł,
  • panele PV + inne komponenty – 7 tys. zł,

W przypadku urządzeń dodatkowych kwoty dotacji wynoszą:

  • systemy zarządzania energią HEMS/EMS – do 3 tys. zł,
  • kolektory słoneczne c.w.u. – do 3,5 tys. zł, 
  • magazyny ciepła – do 5 tys. zł, 
  • magazyny energii elektrycznej – do 16 tys. zł,
  • powietrzna pompa ciepła – do 4,4 tys. zł, 
  • wodna pompa ciepła bez podwyższone efektywności – do 12,6 tys. zł, 
  • wodna pompa ciepła z podwyższoną efektywnością – do 19 tys. zł, 
  • gruntowa pompa ciepła – do 28 tys. zł. 

Dodatkowo osoby, które już skorzystały z dofinansowania w poprzednich latach, ale ubiegają się o dotacje wyłącznie dla urządzeń dodatkowych (III grupa wnioskodawców), może liczyć na bonus w wysokości 3 tys. złotych. 

Wnioski o dotacje w ramach programu Mój Prąd 5.0 można składać przez generator na stronie NFOŚiGW w niezmieniony sposób: https://gwd.nfosigw.gov.pl/

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.