Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kraków wynajmuje samochody elektryczne. Miasto zapłaci za nie 18,5 mln, ale też sporo zaoszczędzi

Kraków wynajmuje samochody elektryczne. Miasto zapłaci za nie 18,5 mln, ale też sporo zaoszczędzi

Stolica Małopolski stawia na samochody elektryczne. Do jednostek i spółek Gminy Miejskiej Kraków wynajętych zostanie w sumie 89 takich pojazdów wartych 18,5 mln złotych. Czy ta inwestycja jest opłacalna?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kraków odebrał samochody elektryczne

W wynajmie kluczową rolę odegrał Krakowski Holding Komunalny S.A., który przygotował i przeprowadził postępowanie przetargowe. Na mocy tych ustaleń gminie zostanie przekazanych 89 samochodów elektrycznych, a w tym 1 bus, 25 samochodów dostawczych oraz 63 osobowe.

W ubiegłym tygodniu władze Krakowa otrzymały kluczyki do pierwszych 35 elektryków. Podczas oficjalnego wydarzenia głos zabrał prezydent miasta Jacek Majchrowski.

– Kraków jest pionierem walki ze smogiem. Mieszkańcy naszego miasta wymienili 45 tys. pieców węglowych. Dbamy o flotę niskoemisyjną pojazdów komunikacji miejskiej, kupujemy coraz więcej autobusów elektrycznych. Zmiany w zakresie pojazdów osobowych zaczynamy od siebie – samochody zeroemisyjne sukcesywnie będą zastępować te spalinowe powiedział prezydent Krakowa.

Elektryki trafią do miasta na trzy lata w ramach wynajmu długoterminowego. Za dostarczenie samochodów odpowiadają dwie firmy. Z Arval jednostki GMK podpiszą 33 umowy na 82 pojazdy, zaś z Expres siedem umów na siedem pojazdów.

Ile Kraków zapłaci za samochody elektryczne?

Miasto tłumaczy, że zdecydowało się na wynajem długoterminowy pojazdów ze względu na spore oszczędności. Kraków za 89 samochodów elektrycznych na trzy lata zapłaci 18, 5 mln złotych. Czy to zawrotna kwota?

Cena obejmuje całkowite ubezpieczenie w okresie najmu, serwis, opony zimowe z wymianą i przechowaniem, a także auto zastępcze na okres awarii lub szkody komunikacyjnej. Jak przekonuje Krakowski Holding Komunalny S.A. miejskie samochody elektryczne będą mogły ładować swoje akumulatory w cenach o 40-50% mniejszych niż w przypadku tankowania tradycyjnego pojazdu spalinowego. Dzięki temu krakowskie jednostki organizacyjne oraz spółki zaoszczędzą przez trzy lata ok. 800 tys. złotych.

image 27
Kraków wynajmuje samochody elektryczne. Źródło: autoremo.pl

Elektromobilność dla środowiska

Samochody elektryczne wynajęte na trzy lata przez Kraków otrzymały limit 60 tys. kilometrów. Po co? Miasto szacuje, że dzięki temu rozwiązaniu uda się ograniczyć w sumie 1014,6 t emisji CO2.

Oprócz tego, Kraków motywuje ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 1 stycznia 2022 roku. W ramach jej postanowień każda gmina powyżej 50 tys. mieszkańców musi posiadać w swojej flocie samochody elektryczne w ilości co najmniej 10% wszystkich pojazdów. W najbliższych latach ten próg ma sukcesywnie wzrastać, aż w 2025 roku wyniesie 30%.

Władze Krakowa chwalą się, że podjęły decyzję o rozpoczęciu procesu wypełnienia ustawowych wymogów już dwa lata wcześniej, ponieważ już w 2019 roku wynajęły na okres trzech lat 47 „elektryków”.

Źródło: khk.krakow.pl

Fot. autoremo.pl, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.