Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rosja wyrzuciła Greenpeace z kraju. Aktywiści zagrażają propagandzie?

Rosja wyrzuciła Greenpeace z kraju. Aktywiści zagrażają propagandzie?

Odtąd ochrona środowiska w Rosji jest nielegalna. W ostatnich dniach Federacja Rosyjska uznała organizację Greenpeace International za “niepożądaną” w granicach kraju. Co było powodem? Według Prokuratora Generalnego aktywiści są zagrożeniem dla bezpieczeństwa i utrzymania konstytucji. Skutkiem decyzji jest zakaz działalności Greenpeace na terenie państwa. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Greenpeace musi opuścić Rosję 

W piątek 19 maja br. działalność jednej z największych organizacji prośrodowiskowych na świecie została uznana w Rosji za “niepożądaną”. Mowa o Greenpeace International, którego oddział w tym kraju walczył o ochronę przyrody przez ostatnie 30 lat. Jednak zdaniem Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej aktywiści klimatyczni “stanowią zagrożenie dla podstaw porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”. 

Greenpeace został oskarżony o próbę obalenia władzy w niekonstytucyjny sposób. Oprócz tego, organizację oskarżono o poważną ingerencję w sprawy wewnętrzne kraju, m.in. poprzez regularne kampanie informacyjne, które uniemożliwiają projekty infrastrukturalne i energetycznych. W konsekwencji międzynarodowy ruch uznano za organ finansowany przez zagranicznych agentów, który prowadzi “antyrosyjską propagandę”. 

Jakie są konsekwencje tej decyzji? Międzynarodowa organizacja musi zamknąć swoją działalność w Rosji i opuścić granice Federacji Rosyjskiej. Kontynuowanie akcji Greenpeace może narazić jej członków na działania prawne. 

Co na to Greenpeace?

Klimatycznie = politycznie?

Rosyjski oddział Greenpeace został założony w 1992 roku. Od tamtego czasu organizacja prowadziła projekty edukacyjne dotyczące ochrony środowiska i klimatu, organizowała akcje ochrony zagrożonych gatunków, a także walczyła z pożarami lasów. Po ponad 30 latach skutecznej działalności, Greenpeace jest oburzony decyzją jaka została podjęta w Moskwie.

Ta błędna decyzja skutecznie wskazuje, że ochrona przyrody w Rosji jest „niepożądana”. Co zatem jest pożądane? Prowadzenie produkcji przemysłowej, która jest szkodliwa dla przyrody i zdrowia ludzkiego, rozlewanie ropy, odprowadzanie toksycznych odpadów do czystej wody, zmuszanie ludzi to oddychania emisjami, spalanie węgla, produkowanie góry odpadów z tworzyw sztucznych, wycinanie chronionych lasów, ignorowanie pożarów i nierobienie nic, aby poradzić sobie z kryzysem klimatycznym? czytamy w oświadczeniu na oficjalnej stronie Greenpeace. 

Jednak pomimo niezadowolenia, wydaje się, że organizacja nie jest zaskoczona krokami podjętymi przez Prokuratora Generalnego. Jak podkreślono, Greenpeace Russia musiał wielokrotnie mierzyć się z silną presją osób, które czerpią korzyści z projektów dewastujących przyrodę. Ochrona środowiska stała się przeszkodą dla pomnażania majątku kosztem środowiska i właśnie dlatego jest fałszywie przedstawiana jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i interesów Rosji. 

Czy Greenpeace Rosja uległ propagandzie?

W odpowiedzi na zarzuty, Greenpeace przedstawił szereg argumentów, które udowadniają o zaangażowaniu organizacji w sprawy kraju. Chodzi m.in. o:

  • wpisanie terenów Rosji na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, 
  • ochronę lasów w parkach narodowych, 
  • walkę z pożarami w rezerwatach przyrody na Uralu czy Syberii. 
  • blokowanie prób wydobycia złota na cennych przyrodniczo terenach, 
  • usuwanie wycieków ropy na północy kraju, 
  • prowadzenie badań na temat zanieczyszczeń rosyjskich wód, 
  • rozpoczęcie debaty publicznej o kryzysie klimatycznym i transformacji energetycznej Rosji. 

Jednak nie wszyscy są zdania, że oddział Greenpeace robił wystarczająco dużo. Niedługo przed ogłoszeniem decyzji Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej, w niezależnym portalu The Moscow Times ukazał się artykuł organizatora rosyjskiego ruchu Fridays for Future. Arshak Makichyan pisze, że organizacje ekologiczne w Rosji muszą przestać negocjować z agresorami. Jego zdaniem Greenpeace Russia przynosi odwrotny efekt do zamierzonego. Przyduszony przez propagandę skupia się na marginalnych problemach, nie odnosząc się do wielu spraw poruszanych w zagranicznych mediach. Mowa chociażby o wycince w Kolomenskoye w celu budowy infrastruktury wojskowej, problemie spalania niesprzedanego gazu, a także szkód środowiskowych wynikających z rosyjskich działań wojennych w Ukrainie. 

Źródła: greenpeace.org, euractiv.com, themoscowtimes.com

Fot. główna: Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.