Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ceglana elewacja produkująca energię

solar brick

Ceglana elewacja produkująca energię

Kanadyjska firma specjalizująca się w rozwiązaniach bazujących na energii słonecznej, wprowadza na rynek solarną cegłę. Solar Brick nie przypomina wyglądem paneli fotowoltaicznych, ale produkuję energię, dzięki osadzonym w cegle modułom słonecznym.

Reklama

Solarne cegły i BIPV

Solarne cegły kanadyjskiego producenta o mocy 330 MW to przykład wdrożenia idei BIPV – Building Integrated Photovoltaics, czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. BIPV to nurt łączący sektor energetyczny z budownictwem. Polega na wprowadzaniu rozwiązań fotowoltaicznych, które zastępują tradycyjne materiały budowlane. Przykładem BIPV są np. dachówki solarne, panele PV na rozlokowane na elewacji, szyby produkujące energię lub cegły solarne.

Solar Brick, czyli fasada z energią

Fasady Solar Brick mogą składać się z paneli słonecznych o mocy 330 W. Kanadyjski producent Mitrex wzbogacił je aluminiowymi częściami umieszczonymi pomiędzy warstwami cienkich blach. Dzięki temu materiały są lekkie i trwałe. Fasady są testowane w budynku w Etobicoke w Toronto. Oczekuje się, że po ukończeniu prac system solarny będzie wytwarzał 90 000 kWh energii rocznie.

I60DmdwidcosI KKHz65iS VQGU8BoulRL CdCejvBKDfM5RuLqIHQfzypsgsz9687aavkrVVbmtbUZmB94fN3sYRO7tGKVuA8C83pOtVjfQXzY1CF0dLIeSWl8QACMwfZXQi4DG
fot. mitrex.com

Monokrystaliczne ogniwo słoneczne pokryte jest powłokami antyrefleksyjnymi i tymi, zapobiegającymi zabrudzeniom. Rozmiar paneli można dostosować do potrzeb, podobnie, jak ich wygląd. Do wyboru kanadyjska firma proponuje granit, porcelanę, cegłę, drewno, wzór naśladujący dachówkę lub inny, niestandardowy design.

Solar Brick może być zastosowany w nowych domach i przemysłowych projektach budowlanych lub w już istniejących, starszych konstrukcjach. Kanadyjska firma chce swoimi projektami zmienić dotychczasowy sposób planowania i budowania konstrukcji. Budynki zasilane energią elektryczną pochodzącą z rozwiązań BIPV zrównoważonym rozwiązaniem, bardzo pomocnym w walce ze zmianami klimatu.

Na uwagę zasługuje też fotowoltaiczna fasada siedziby firmy w Toronto. Pierwsze wrażenie może nie sugerować, że jest to przykład BIPV, jednak w istocie geometryczny budynek pokryty jest białymi, solarnymi panelami zintegrowanymi z konstrukcją. Ich moc wynosi 250 W.

4zB372DtSR5VYF5yENNf wLQCXfw9mA14 vvhT4eeO5DnseUlRWXYM6qyXaVG8ietIexqOBvaESVdJBn3fpseL MVfFVQbfC5Tv4yJ78JrZNf31dfhDEC SjmAT6F9H XRpH sKI
Budynek firmy w Toronto, fot. mitrex.com

źródło: pv-magazine.com, fot. mitrex.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.