Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dachówki solarne – co to i jak działa?

solar roof

Dachówki solarne – co to i jak działa?

Dachówki solarne to alternatywa dla paneli fotowoltaicznych montowanych na dachach. Działanie obu z nich jest identyczne, ale różnica leży w konstrukcji i sposobie montażu. Dachówkę solarną można wykorzystać do stworzenia domowego systemu zasilającego, a także zastosować na większą, przemysłową skalę.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

2 w 1

W przeciwieństwie do instalacji fotowoltaicznej dachówka solarna jest od początku integralną częścią dachówki, a nie systemem mocowanym do pokrycia dachu. Dzięki temu to rozwiązanie pełni dwie funkcje jednocześnie: wytwarza prąd z energii słonecznej i zastępuje, regularnie stosowane w budownictwie, dachówki. Rozwiązanie polecane jest m.in. przy budowie budynku od podstaw.

marisa cornelsen KQJVzJ0Pf2c unsplash
Systemy BIPV to fotowoltaika zintegrowana z budynkiem

Zalety samowystarczalności

Solarne dachówki należą do systemu BIPV (Building Integrated Photovoltaics), czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem. Idea BIPV powstała około 30 lat temu. Choć instalacje modułów PV były znane już w latach 70., to dopiero ewolucja i komercjalizacja branży fotowoltaicznej umożliwiła powstanie wielu innowacji, w tym konceptu BIPV. 

Nadrzędnym celem BIPV jest zastąpienie tradycyjnych materiałów budowlanych systemami fotowoltaicznymi. Zalety tego rozwiązania to także obniżenie kosztów montażu, oszczędność czasu oraz miejsca (w przypadku instalacji nieprzymocowanej do dachu), dyskretniejszy wygląd, niż w przypadku instalacji PV, a finalnie uzyskanie samowystarczalności i niezależności energetycznej. Montaż dachówek solarnych jest bardzo prosty i nie wymaga stosowania dodatkowych systemów – obiecują firmy z branży OZE.

Systemy BIPV są z tego powodu chętnie wykorzystywane w nowoczesnych domach pasywnych i ekologicznych. Oprócz dachówek instalacje BIPV przewidują montaż okien lub ścian fotowoltaicznych.

530px BIPV
Przykład budynku w systemie BIPV, źródło: energypedia.info

Powszechnie stosowanym typem instalacji BIPV na płaskich i pochyłych dachach jest pokrycie powierzchni dachu cienkim filmem fotowoltaicznym (TFPV – thin-film solar cell). 

Równoległe do BIPV powstał też koncept BAPV (Building Applied Photovoltaics). Pojęcie dotyczy kwestii wyposażania już istniejących budynków w instalacje PV dla zwiększenia ich bilansu energetycznego.

Przyszłość dachówek solarnych

Dachówki solarne to bez wątpienia nowatorskie rozwiązanie. Jednak dla wielu Polaków pozostaje niedostępne z powodu wysokich kosztów inwestycji, wciąż zbyt małej sumie łącznych dotacji rządowych, czy ulg wypłacanych za wytwarzanie energii z własnych systemów BIPV.

źródło: archdaily.com, eipenergy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.