Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Cele na 2016 dla OZE w Polsce nie zostaną osiągnięte w tym roku

Niemieckie porozumienie w sprawie wsparcia dla fotowoltaiki i farm wiatrowych

Cele na 2016 dla OZE w Polsce nie zostaną osiągnięte w tym roku

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) cel 13,85% udziału OZE w miksie energetycznym dla energii elektrycznej, jaki zawarto w Krajowym Planie Działania (KPD) na bieżący rok nie zostanie zrealizowany. Jak prognozuje PSEW zabraknie nam ponad pół procenta, lub więcej – udział OZE w miksie w bieżącym roku stowarzyszenie szacuje na 13,1 – 13,3%.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Krajowe plany zakładają osiągnięcie 15% udziału OZE w miksie energetycznym do 2020 roku. Plan ten realizowany jest w ramach KPD w zakresie energii z OZE już od 2010 roku, gdy ówczesny rząd przyjął ten dokument. Określa on dynamikę rozwoju poszczególnych sektorów OZE tak, aby udało się osiągnąć 15% do roku 2020.

Miks energetyczny dotyczy wszystkich sektorów energetyki – produkcji prądu, ciepła, chłodu i paliw. Aby zrealizować cele KPD 19,13% energii elektrycznej w naszym kraju powinno być produkowane z OZE do 2020 roku. Aby ułatwić realizację tego celu w dokumencie zapisano cele na poszczególne lata od 2010 do 2020 roku. Obecny rok nie jest pierwszym, w którym nie udało się zrealizować elektroenergetyce odnawialnej zakładanej wielkości, taka sytuacja miała miejsce już w roku 2010, 2011 i 2013.

Jak wskazuje w swojej analizie PSEW, istotną wartością jest tutaj produkcja energii, a nie zainstalowany potencjał. Oznacza to, że nie można mówić o nadmiernym rozwoju sektora OZE w naszym kraju. Stowarzyszenie podaje, że w trzech pierwszych kwartałach br. produkcja energii elektrycznej z OZE była minimalnie mniejsza niż w analogicznym czasie poprzedniego roku. Jeśli trend ten utrzyma się, to w ostatnim kwartale roku udział prądu z OZE w miksie elektrycznym spadnie poniżej 13%.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.