Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ceny prądu wzrosną przez opłatę mocową

Ceny prądu wzrosną przez opłatę mocową

W ciągu ostatnich 2-3 lat wzrosły ceny energii elektrycznej. Niestety nic nie zapowiada, aby trend ten się odwrócił. Jesienią wprowadzona zostanie nowa opłata mocowa, która będzie doliczana do opłaty dystrybucyjnej. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację i budowę nowych bloków energetycznych. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Podwyżki cen prądu

Ostatnią podwyżkę opłat taryfowych za prąd zatwierdzono pod koniec ubiegłego roku. Wynoszą one średnio 12 procent dla gospodarstw domowych. W pierwszej połowie lipca cztery główne spółki obrotu energią ponownie chciały zmian opłat taryfowych, jednak Urząd Regulacji Energetyki odrzucił ich wnioski. Ceny energii nie wzrosną, ale rachunki będą wyższe. Wszystko za sprawą nowej ustawy mocowej. 

Rekompensaty za drożejącą energię

Z myślą o uspokojeniu Polaków, Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało projekt ustawy o rekompensatach dla odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych. Program ma kosztować 2,5 mld złotych. Jego beneficjentami mogą zostać osoby, które nie przekraczają pierwszego progu podatkowego, czyli ich roczny dochód nie przekracza 85 528 zł. Pieniądze mogłyby trafić do nich dopiero w 2021 r.

Sam projekt nie został jeszcze rozpatrzony przez sejm. Sytuację pogorszyło spowolnienie gospodarcze wywołane przez pandemię koronawirusa. Nie ma więc pewności, że dopłaty w ogóle się pojawią. 

Opłata mocowa to podwyżka rachunków za energię

Od 1 października 2020 roku do opłaty dystrybucyjnej w naszych rachunkach za prąd zostanie doliczony dodatkowy podatek – opłata mocowa. Jej wprowadzenie uchwalił sejm poprzedniej kadencji na podstawie ustawy o rynku mocy. Uzyskane z tego tytułu pieniądze mają wspomóc modernizację i budowę nowych bloków energetycznych. 

Opłata mocowa będzie dotyczyła między innymi odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych (ok. 13 mln domów). Szacuje się, że wyniesie ona ok. 45 złotych za 1000 kWh zużytej energii. O jej wysokości ostatecznie zadecyduje Urząd Regulacji Energetyki, najpóźniej 30 września 2020 r. 

Uwzględniając średnie opłaty gospodarstw za prąd, które oscylują między 100 – 150 złotych, opłata mocowa podwyższy je o około 10 procent. 

Jak uniknąć efektu opłaty mocowej? Zainwestuj w OZE

Za prąd można zapłacić znacznie mniej, inwestując w fotowoltaikę. Korzyść z generowania własnej energii ze słońca widoczna jest zarówno w tzw. efekcie ekonomicznych – niskich rachunkach za energię, oraz tzw. efekcie ekologicznym – ograniczeniu emisji CO2. Dostrzegają to również Polacy. Polski Instytut Energetyczny, mimo kryzysu gospodarczego, zakłada ponad dwukrotny wzrost liczby odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. A analizy przedstawione w raporcie IEO “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” wskazują, że branża fotowoltaiczna do końca 2020 r. może osiągnąć obrót o wartości ponad 5 mld złotych. 

Źródło: new.siemens.com, strefabiznesu.pl, money.pl, cire.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.