Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Chinach powstała wieża antysmogowa

W Chinach powstała wieża antysmogowa

Już od dłuższego czasu Chiny przestały być utożsamiane z krajem produkującym towary słabej jakości, przekształcając się w państwo przodujące w tworzeniu i stosowaniu nowych technologii. Do takich działań należy zaliczyć m.in. konstruowanie samochodów elektrycznych oraz tego typu autobusów, które swoimi przymiotami są w stanie zainteresować nawet zagranicznych nabywców.

Warto przypomnieć, że Chiny znajdują się na szczycie zielonego rankingu EY, będącego wyznacznikiem atrakcyjności inwestycyjnej właśnie w zakresie energetyki odnawialnej. Tak wysoki wynik został osiągnięty dzięki podjęciu wielu proekologicznych decyzji, m.in. o budowie jednej z największych na świecie elektrowni wodnej oraz gigantycznej elektrowni fotowoltaicznej. Dało to obiecujący efekt w postaci m.in. zwiększenia produkcji energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki w pierwszym kwartale 2017 roku aż o 80% i doprowadziło Chiny do zajęcia pozycji lidera w branży OZE.

Reklama

Zmiany mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych pyłów wpłynęły także na poprawę jakości chińskiego powietrza – według szacunków Agencji Reuters średni poziom zanieczyszczenia w Pekinie spadł o około 35% w porównaniu z danymi z 2012 roku. Na tym jednak nie kończy się pomysłowość i nowatorstwo mieszkańców Państwa Środka.

Kilka dni temu media obiegły zdjęcia nowego chińskiego pomysłu na walkę z zanieczyszczonym powietrzem, wciąż występującym na terenie Państwa Środka. Właśnie do tego celu ma służyć specjalna, stumetrowa wieża antysmogowa. Ta największa tego typu budowla na świecie zlokalizowana została w miejscowości Xi’an w prowincji Shaanxi.

Wieża antysmogowa jest w stanie oczyścić dziennie nawet 10 mln m3 powietrza, pochłanianego z obszaru około 10 km2. Sposób działania tej budowli jest prosty: zanieczyszczone powietrze zostaje zassane przez specjalne urządzenia, które wpompowują smog do ogromnych szklarni (wielkości około połowy boiska piłkarskiego) usytuowanych u podstaw całej budowli. Pochłonięte powietrze zostaje następnie ogrzane przez promienie słoneczne – w ten sposób unosi się w górę, trafiając wprost do specjalnych filtrów. Po przefiltrowaniu wszystkich zanieczyszczeń oczyszczone powietrze zostaje wypuszczone.

Chińscy inżynierowie nie zamierzają spocząć na laurach i już teraz deklarują, że wybudowanie kolejnych, większych wież tego typu jest kwestią niedalekiej przyszłości.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.