Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiński koncern wkracza na europejski rynek. Pomogą mu Hiszpanie

Chiński koncern wkracza na europejski rynek. Pomogą mu Hiszpanie

Chiński Shanghai Electric porozumiał się z hiszpańską firmą Eland Private Equity, z którą utworzyli podmiot na zasadach joint venture – Tayan Energy. Razem będą inwestować w projekty farm fotowoltaicznych.

Reklama

Chiński Shanghai Electric obecnie zatrudnia około 33 tysiące pracowników. Do dużych projektów, którymi obecnie się zajmuje, można zaliczyć m.in. farmę fotowoltaiczną o mocy 280 MW, którą realizuje w Australii miliarder Sanjeeva Gupta, a także dwa projekty w Dubaju – elektrownię w technologii Concentrated Solar Power o mocy 700 MW oraz farmę PV o mocy 250 MW.

Co więcej, w 2016 roku koncern przejął niemiecką firmę Manz, która zajmowała się budową linii do produkcji ogniw i paneli fotowoltaicznych. Oprócz fotowoltaiki chiński koncern zajmuje się także energetyką wiatrową. Ich największa turbina wiatrowa ma 8 MW. 

Teraz Shanghai Electric zamierza wejść na rynek europejski. Koncern zawarł porozumienie z hiszpańską firmą Eland Private Equity w zakresie wspólnych inwestycji w farmy fotowoltaiczne. W portfelu Eland Private Equity jest około 2 GW mocy z projektów fotowoltaicznych.

Współpraca firm na zasadzie joint venture ma nazwę Tayan Energy. Razem chcą zainwestować około 500 milionów euro. Prawdopodobnie joint venture będzie działał nie tylko w Hiszpanii, ale także w Wielkiej Brytanii. Chińczycy już wcześniej zaufali Brytyjczykom – w 2018 roku Shanghai Electric porozumiał się z firmą Hive Energy. Razem wybudują farmę fotowoltaiczną o mocy 50 MW na Kubie. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.