Chiny liderem fotowoltaiki – raport i prognozy od IEA

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opracowała analizę rynku “Renewables 2019”, w której wzięto pod uwagę najważniejsze zmiany związane z energetyką OZE w 2018 roku oraz przedstawiono prognozy na okres do 2024 r.

Zdaniem IEA, dystrybuowana moc z fotowoltaiki do 2024 roku wzrośnie o ponad 250%, osiągając w sumie 530 GW. Największy wzrost ma nastąpić w systemach komercyjnych i przemysłowych z powodu niskich cen szerokoskalowych inwestycji oraz stabilnego profilu dziennego obciążenia. W 2018 roku łączna moc tych instalacji wynosiła około 150 GW. W ciągu nadchodzących 5 lat ta liczba ma wzrosnąć do 377 GW.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ze wszystkich technologii OZE, to fotowoltaika ma zyskać najwięcej. Obecnie jej rynek dynamicznie się rozwija i może przyspieszyć nawet o 30% zakładając, że ceny inwestycji nadal będą spadać, a państwa prawnie wspierać tego typu inwestycje.

W ciągu nadchodzących 5 lat, fotowoltaika w sektorze mieszkaniowym ma osiągnąć moc do 143 GW. W 2018 roku wynosiła 58 GW. IEA przewiduje, że największe przyspieszenie nastąpi w Chinach. Państwo Środka stanie się wówczas krajem z największym portfelem mocy z instalacji PV.

Według prognoz, równie szybki wzrost nastąpić ma w Stanach Zjednoczonych, dzięki mechanizmowi zachęt podatkowych oraz systemowi net meteringu. Ponadto, w 2020 roku w stanie Kalifornia zacznie obowiązywać nowe prawo, które ma wymuszać budowę instalacji fotowoltaicznej na nowych domach i budynkach o 3 kondygnacjach.

Rozwój fotowoltaiki w sektorze mieszkaniowym w Australii i Japonii będzie tuż za wyżej wymienionymi liderami. W przypadku Indii i innych krajów rozwijających się ten wzrost będzie ograniczony. IEA zwraca uwagę na brak wsparcia od instytucji publicznych, ze strony socjalnej i prawnej. W Ameryce Łacińskiej, według IEA, katalizatorem do rozwoju fotowoltaiki ma być wprowadzany w Brazylii, Chile i Argentynie net metering.

Natomiast w krajach Unii Europejskiej, liderem w rozwoju fotowoltaiki w sektorze komercyjnym będą Niemcy. Najszybsza zmiana ma następować w krajach Europy Zachodniej – Francji, Holandii i Hiszpanii. Choć tamtejsze rynki tej gałęzi OZE są wschodzące, władze – jak zauważa IEA – okazują się być bardzo przychylne modernizacjom prośrodowiskowym.