Chiny: Smog utrudnia pozyskiwanie energii słonecznej

Według opublikowanych badań, szacuje się, że do 2030 r. moc instalacji fotowoltaicznych w Chinach osiągnie co najmniej 400 GW, dostarczając przy tym 10% całkowitego zużycia energii Państwa Środka. Nadmierna emisja pyłów do atmosfery i zmiany w pokrywie chmur utrudniają osiągnięcie tego celu.

Chiny są największym na świecie producentem energii ze słońca

Według Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), Chiny są największym na świecie producentem energii z fotowoltaiki. W pierwszym półroczu 2019 r, przyłączono do sieci instalacje o łącznej mocy 24,4 GW. Jednak w tym samym czasie, jak podaje Reuters, w czerwcu wydobycie węgla w Chinach wynosiło 333,35 mln ton, a w pierwszym półroczu było to 1,76 mld ton. Stanowi to wzrost o 2,6 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zanieczyszczenie powietrza jest główną przyczyną zgonów na świecie – rocznie zabija ponad 7 milionów ludzi. Według WHO, Chiny mają drugą co do wielkości liczbę zgonów na świecie związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Sposób na walkę z problemem

Władze Chin, widząc publiczne zaniepokojenie problemem degradacji środowiska, planują rozpocząć rygorystyczne kontrole pomiarów smogu oraz zmniejszenie zużycia paliw kopalnych. Podjęte działania mają umożliwić zwiększenie słonecznego promieniowania powierzchniowego, co powinno przynieść korzyści ekonomiczne. Szacuje się wzrost zysku z instalacji fotowoltaicznych od 4,6 mld do 6,7 mld dolarów w 2030 r.