Chiny: Smog utrudnia pozyskiwanie energii słonecznej

Według opublikowanych badań, szacuje się, że do 2030 r. moc instalacji fotowoltaicznych w Chinach osiągnie co najmniej 400 GW, dostarczając przy tym 10% całkowitego zużycia energii Państwa Środka. Nadmierna emisja pyłów do atmosfery i zmiany w pokrywie chmur utrudniają osiągnięcie tego celu.

Chiny są największym na świecie producentem energii ze słońca

Według Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), Chiny są największym na świecie producentem energii z fotowoltaiki. W pierwszym półroczu 2019 r, przyłączono do sieci instalacje o łącznej mocy 24,4 GW. Jednak w tym samym czasie, jak podaje Reuters, w czerwcu wydobycie węgla w Chinach wynosiło 333,35 mln ton, a w pierwszym półroczu było to 1,76 mld ton. Stanowi to wzrost o 2,6 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zanieczyszczenie powietrza jest główną przyczyną zgonów na świecie – rocznie zabija ponad 7 milionów ludzi. Według WHO, Chiny mają drugą co do wielkości liczbę zgonów na świecie związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

Sposób na walkę z problemem

Władze Chin, widząc publiczne zaniepokojenie problemem degradacji środowiska, planują rozpocząć rygorystyczne kontrole pomiarów smogu oraz zmniejszenie zużycia paliw kopalnych. Podjęte działania mają umożliwić zwiększenie słonecznego promieniowania powierzchniowego, co powinno przynieść korzyści ekonomiczne. Szacuje się wzrost zysku z instalacji fotowoltaicznych od 4,6 mld do 6,7 mld dolarów w 2030 r.

1 comment
  1. Smog Chinski z cala pewnoscia jest (!)- uskrzydlony , tak jak jego pobratymcy w innych , wielkich aglomeracjach lezacych na tej Planecie. OZE – fotowoltaiczne moze zgasnac na amen z niemocy doplywu promieni slonecznych i to nic nowego . Natomiast nowy i szybki sposob na ,, przyciecie pior ,, Smogowi to konsekwentnie realizowana polityka Swiatowej Ecologii oraz szybsze wdrazanie mini- elektrowni , ale na zasadzie oplacalnosci ekonomicznej . Oplacalnosc energetyczna w skali danego kraju , a tym samym oplacalnosc globalna – tak na prawde – malo kogo interesuje . Czlowiek w swej naturze mysli tylko o swojej skorze , a liczy – przede wszystkim – wlasne straty i zyski . Bylem Specialista do rozmow z klientem w miedzynarodowej firmie OZE w zwiazku z powyzszym znam problem od strony zainteresowanego oszczednoscia , ale takze zarobkiem. Panta rei ! PROF.DR./…/ RES specialist SSG/PV ; Ecolog ; JANUSZ NUSIK POWALSKI

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: