Ciechanów pierwszym miastem z systemem inteligentnych kubłów na śmieci

Mieszkańcy osiedla “Płońska” w Ciechanowie wzięli udział w pilotażowym programie Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Przez miesiąc wyrzucali śmieci do… inteligentnych kubłów. Dzięki temu poziom segregowania odpadów wzrósł z kilku do ponad 90%. Po pomyślnych testach przyszedł czas na rozszerzenie programu. 

Testy pilotażowe inteligentnych kubłów 

Program pilotażowy na osiedlu “Płońska” nr. 5 w Ciechanowie wystartował w maju ubiegłego roku. Początkowo miał trwać przez 3 miesiące, jednak ostatecznie zakończył się po roku. Teraz zdecydowano, że kubły zostaną tam na stałe, a władze miasta oddadzą do użytku więcej zbiorników. Obecnie stanęło ich 24 i obsługują 300 gospodarstw domowych.

T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów) opracowała polska firma T4B. System obliguje mieszkańców do segregowania odpadów poprzez monitorowanie wyrzucanych śmieci do specjalnie skonstruowanych kubłów. 

Jak mieszkańcy “Płońskiej” wyrzucają śmieci?

Każde gospodarstwo otrzymało indywidualny zestaw naklejek z kodem QR, odpowiedniej dla konkretnej frakcji. Mieszkańcy oznaczają nimi worki ze śmieciami i przykładają je do skanerów przy właściwym kuble. 

Po zeskanowaniu kodu, kubeł otwiera się. Wewnątrz odpady są ważone, a zebrana informacja trafia do bazy z kontami gospodarstw domowych. Tam znajdują się dane o ilości i rodzaju wyrzuconych śmieci. System zapewnia w ten sposób sprawiedliwe naliczanie opłat za odpady. 

Oprócz tego, kubły komunikują się także firmami odpowiedzialnymi za wywóz odpadów, kiedy będą już zapełnione. Pojemniki są dodatkowo zabezpieczone przed zwierzętami i przepuszczaniem zapachów. Ponadto znajdują się pod stałym monitoringiem, aby nie dochodziło do podrzucania śmieci.

Wzrost poziomu segregowania odpadów

Efekty pilotażu okazały się bardzo pozytywne. Przed wprowadzeniem inteligentnych kubłów, poziom segregowania odpadów przez mieszkańców osiedla nie przekraczał 10%. Po miesiącu wzrósł on do 40%, a po roku ponad 90%. Efekt zadowolił władze Ciechanowa, które zadeklarowały już wprowadzenie takich takich zbiorników na kolejne osiedla miasta. 

źródło: portalkomunalny.pl, srodowisko.pl
fot.: umciechanow.pl