Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ciepło ze spalin? Taka technologia działa w krakowskiej Ekospalarni

Ciepło ze spalin? Taka technologia działa w krakowskiej Ekospalarni

Krakowska ekospalarnia zwiększa ekonomiczność i ekologiczność swojej działalności. Od czerwca bieżącego roku działa tam specjalny system, który pozwala wyprodukować ciepło ze spalin wydalanych do atmosfery podczas spalania odpadów. To nie tylko oszczędność kosztów, ale też mniej gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Sposób na oszczędność

Nowy system zaczął działać w ekospalarni przy ulicy Giedroycia 19 czerwca. Według szacunków od tego czasu udało się dzięki niemu zaoszczędzić blisko 12,5 tysiąca m3 wody z miejskiej sieci wodociągowej. W jaki sposób? Emitowane przez spalarnie spaliny o wysokiej temperaturze, które wcześniej uwalniały się do atmosfery, teraz trafiają z powrotem w obieg i ogrzewają wodę, która potem trafia do domów krakowian.

„Robimy wszystko, by Kraków był miastem całkowicie niezależnym energetycznie, a mieszkańcy płacili jak najmniej za energię dostarczaną do ich gospodarstw domowych. Instalacja odzysku ciepła ze spalin to ważna inwestycja, która zwiększa efektywność produkcyjną zakładu” – podkreśla prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Ciepło ze spalin w praktyce, czyli jak działa nowa instalacja

Krakowska ekospalarnia podczas procesu produkcji energii elektrycznej i ciepła wydala do atmosfery spaliny. Jest to w większości para wodna o temperaturze ok. 130 stopni Celsjusza. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i filtrów gazy te są oczyszczane, schładzane (do docelowej temperatury 45 stopni Celsjusza), a także kondensowane. Pozyskane w ten sposób ciepło przekazywane jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, gdzie służy głównie do ogrzania wody. Właśnie z tego wynika oszczędność tego surowca, estymowana na 50 tysięcy m3 rocznie.

“Średnie zapotrzebowanie domu jednorodzinnego wybudowanego z zachowaniem obecnych standardów cieplnych to 10 MWh na rok. Energia odzyskana ze spalin pozwoli na dodatkowe ogrzanie przez cały rok niemal 9 tysięcy takich domów” – podkreśla Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA, jednostki zarządzającej ekospalarnią.

Oczywiście pozwoli to odciążyć elektrownie węglowe, które nie będą musiały produkować aż tyle ciepła i tym samym emitować do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych. Według zarządu ekospalarni, typowa elektrownia węglowa, aby wyemitować tyle energii, ile zakład odzyskuje ze spalin, musi rocznie wyemitować do atmosfery 26 tysięcy ton dwutlenku węgla.

Krakowska ekospalarnia działa na rzecz ekologii i oszczędności

Obiekt przy ul. Giedroycia działa od 2015 roku i spala tzw. resztkowe odpady komunalne, a więc takie, z których odrzucono wcześniej wszelkie surowce wtórne możliwe do recyklingu. Ekospalarnia spala 245 tysięcy ton odpadów w ciągu roku, produkując tym samym 65 tysięcy MWh energii elektrycznej oraz 280 MWh energii cieplnej dla miejskiej sieci ciepłowniczej. Instalacja pozwalająca na odzyskiwanie ciepła ze spalin kosztowała przeszło 37,3 mln złotych. 13,1 mln złotych z tej kwoty pochodzi od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj więcej: Krakowska Ekospalarnia odzyska ciepło

Źródło: krakow.pl, portalsamorzadowy.pl, rmf24.pl

Fot. materiał prasowy – Krakowski Holding Komunalny

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.