Ćma da się lubić! Doceń jej wpływ na środowisko

Ćma da się lubić! Doceń jej wpływ na środowisko

O ćmach zwykło się mówić, że są motylami nocnymi. Pomimo chwytliwej nazwy nie przebijały się jednak do mainstreamu tak często, jak pszczoły czy dobrze znane nam motyle. Wszystko wskazuje na to, że przyszedł czas na zmianę.

Podcast

Bodźcem do zmiany nastawienia w stosunku do ciem może być opublikowany niedawno na łamach brytyjskiego “Royal Society Journal Biology Letters” artykuł, który zwraca uwagę na rolę tych owadów w ekosystemie. Wnioski płynące z opisanych tam badań z pewnością dają wiele do myślenia.

Ćmy kontra pszczoły

O tym, jak ważne są pszczoły dla człowieka, mówi się coraz częściej. Tym razem naukowcy skupili się jednak na użyteczności ciem. Z poczynionych przez nich obserwacji wynika, że to właśnie te owady mają szerszy zakres działania. 45% osobników, ze wszystkich poddanych obserwacji, transportowało pyłek, który pochodził z 47 rodzajów roślin. Co ważne, okazało się, że ćmy przenosiły pyłek także tych roślin, które w większości przypadków pomijane były przez pszczoły. 

Zarówno pszczoły, jak i ćmy przenoszą różnorodne pyłki, a tym samym wyświadczają środowisku przysługę. Różnica wskazana przez autorów badania polega na tym, że pszczoły ograniczają się zazwyczaj do tych rodzajów roślin, które są najbogatsze w pyłki. Ćmy natomiast są w stanie wykorzystać w celu pozyskania pyłków niemal każde napotkane źródło.

Obserwacja dotyczyła grupy owadów, których naturalnym środowiskiem były okolice stawów rolniczych usytuowanych we wschodniej części Wielkiej Brytanii.  

System pracy zmianowej

Opisywane badanie jest dowodem nie tylko na to, że ćmy odgrywają rolę nie mniej ważną niż pszczoły. Równie wyraźnie pokazuje, że ćmy i pszczoły są dla siebie bardzo dobrym uzupełnieniem. Co więcej, naukowcy wskazują, że praca owadów właśnie takich jak ćmy ma jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – ze względu na inną specyfikę działania pomagają one zachować bioróżnorodność.

źródło: tvnmeteo.tvn24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.