Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co wiemy o Mój Prąd 6.0? Kiedy wystartuje nowa edycja?

Co wiemy o Mój Prąd 6.0? Kiedy wystartuje nowa edycja?

W 2023 roku zakończył się ostatni nabór wniosków o dotacje na fotowoltaikę i urządzenia towarzyszące w ramach programu Mój Prąd. Kiedy wystartuje kolejna edycja jednego z najpopularniejszych programów dofinansowań w Polsce?

Reklama

Czego możemy się spodziewać w kolejnej edycji?

Mój Prąd to program cieszący się ogromnym zainteresowaniem już od pierwszej edycji, która ruszyła w 2019 roku. Jego celem jest wspieranie rozwoju energetyki prosumenckiej poprzez dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych (PV) oraz pomoc w spełnianiu międzynarodowych zobowiązań Polski dotyczących rozwoju energetyki odnawialnej.

Program w istotny sposób przyczynił się do popularyzacji fotowoltaiki w Polsce i jej silnej pozycji – przypomnijmy, że wg wyliczeń Instytutu Energetyki Odnawialnej nasz kraj znalazł się na drugim miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice w Unii Europejskiej w 2022 roku. 

Program stopniowo ulegał też poszerzaniu. W czwartej i piątej edycji, poza mikroinstalacjami PV, można było ubiegać się także o dofinansowanie na magazyny energii, magazyny i pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz domowe systemy zarządzania energią (HEMS). Podobnych możliwości można spodziewać się także w najnowszej, już zapowiedzianej edycji programu. Należy jednak podkreślić, że oficjalnie nie podano jeszcze szczegółów w tym zakresie, ale wiadomo, że Mój Prąd 6.0 zostanie uruchomiony. Kiedy dokładnie?

Kiedy wystartuje 6. edycja?

Przewiduje się, że kolejna odsłona programu wejdzie w życie dopiero w czwartym kwartale bieżącego roku. Na ten moment nie podano jednak konkretnej daty. Termin ten zależy od liczby wniosków pozostałych do rozpatrzenia w ramach poprzedniej edycji. Szósta odsłona programu rozpocznie się dopiero po ocenie wszystkich zaległych dokumentów i wypłaceniu środków. NFOŚiGW ma na to 140 dni roboczych

Trudność w wyznaczeniu konkretnej daty wynika z ogromnego zainteresowania, jakim cieszył się Mój Prąd 5.0. W ramach tej edycji wypłacono blisko 550 milionów złotych (stan na 27.05.2024), choć pierwotnie budżet wynosił jedynie 100 milionów złotych. W trakcie trwania programu zwiększono go aż dwukrotnie – najpierw o 400, a później o 450 milionów złotych.

Oczekiwania wobec szóstej odsłony programu są więc wysokie. Przewiduje się, że jej początkowy budżet wyniesie 400 milionów złotych. Może się jednak zdarzyć, podobnie jak w przypadku Mój Prąd 5.0, że w przypadku dużego zainteresowania, pula pieniędzy zostanie znacznie zwiększona. 

Moj Prad podsumowanie
Źródło: mojprad.gov.pl

Najpierw PV, potem wniosek? Jaka moc urządzeń?

Dodatkowo, podczas poprzedniej edycji prosumenci mogli ubiegać się o wsparcie na fotowoltaikę zainstalowaną zarówno przed rozpoczęciem programu, jak i w trakcie jego trwania. Podobne zasady mogą obowiązywać i tym razem, co oznacza, że nie trzeba będzie czekać na rozpatrzenie wniosku z zakupem i montażem paneli PV. 

Warto zwrócić uwagę także na to, że dotychczasowy zakres dofinansowania instalacji PV w ramach programu wynosił od 2 do 10 kW. W tym roku prawdopodobnie ulegnie to zmianie ze względu na zmieniające się warunki i rosnące zapotrzebowanie na OZE. 

Źródło: mojprad.gov.pl

Fot.: brzeszcze.pl; bing.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.