Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Coraz więcej kogeneracji w biznesie. Co daje to rozwiązanie?

Coraz więcej kogeneracji w biznesie. Co daje to rozwiązanie

Coraz więcej kogeneracji w biznesie. Co daje to rozwiązanie?

Tauron donosi, że do swoich klientów biznesowych dostarczy w tym roku aż 2 mln MWh energii z kogeneracji. Jest to o ponad 30% więcej niż przed rokiem. Dlaczego przedsiębiorcy stawiają właśnie na tę formę dostarczania ciepła i prądu? I czy rozwiązanie to jest ekologiczne?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jednoczesna produkcja ciepła i prądu – kogeneracja

Jak podkreślają eksperci, kogeneracja jest jednym z najwydajniejszych procesów produkcji energii elektrycznej i ciepła, oferując lepsze wykorzystanie energii skumulowanej w paliwie. Obecnie około 11% całkowitej produkcji energii w krajach Unii Europejskiej powstaje właśnie w procesie kogeneracji.

Kogeneracja polega na jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła w tym samym procesie technologicznym. Dzięki temu wytwarzanie energii jest bardziej efektywne niż w przypadku zastosowania konwencjonalnych metod. Do wyprodukowania takiej samej ilości energii w kogeneracji zużywa się bowiem znacznie mniej paliwa pierwotnego niż w tradycyjnej elektrowni.

Każda megawatogodzina energii wytworzona z kogeneracji to niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 55% w porównaniu zenergiąwytwarzaną z węgla kamiennego.

– Firmy zakontraktowały o ponad 30%, czyli o około 580 tys. megawatogodzin więcej energii ze źródeł kogeneracyjnych niż w 2023 roku. Tym samym do naszych klientów biznesowych trafi ponad 2 mln megawatogodzin energii wytwarzanej efektywnie w jednym procesie wraz z ciepłem. Rosnące wolumeny kontraktowanej kogeneracji są wyrazem zwiększającej się świadomości klientów biznesowych w zakresie wywierania pozytywnego wpływu na środowisko naturalne – podkreśla Mariusz Purat, prezes zarządu TAURON Sprzedaż.

Kogeneracja i OZE

Obiekty, które wytwarzają ciepło i prąd na zasadzie kogeneracji nazywają się elektrociepłowniami. Czy technologię tę da się połączyć również z OZE? Tak – najczęściej ma to miejsce w sektorze biomasy. Krajami o największym udziale wykorzystania biomasy w systemach kogeneracyjnych są Szwecja i Nowa Zelandia. Również w Polsce działają elektrociepłownie zasilane tym sposobem – wystarczy wymienić zakłady w Elblągu, Kielcach, Zabrzu czy Chorzowie. Za biomasę w elektrociepłowniach mogą służyć odpady pochodzące z gospodarstw rolnych, niewykorzystana żywność, odpady z drewna i rośliny. Ponadto użyty może być również biogaz produkowany z obornika lub w oczyszczalniach ścieków.

Do kogeneracji używane są turbiny parowe, układy gazowo-parowe i turbiny gazowe z kotłem odzyskowym. Głównym nośnikiem ciepła dostarczanego potem do sieci jest najczęściej para wodna. Wykorzystanie gazowej postaci wody w systemach ciepłowniczych to obszar wciąż rozwijany. Ostatnio pisaliśmy o urządzeniu Boiler 2.0 – stworzonej przez amerykańską firmę pompie ciepła, która pobiera ciepło z otoczenia i zmienia wodę w parę wodną o temperaturze 200°C.

– Więcej o Boilerze 2.0 przeczytasz tu: Boiler 2.0 – amerykański start-up z rewolucyjnym rozwiązaniem dla przemysłu

Źródło: informacja prasowa – Tauron

Fot. Canva (zhongguo)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.