Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rozpoczęto budowę gigafabryki baterii w Niemczech. Na otwarciu był obecny kanclerz Niemiec

Rozpoczęto budowę gigafabryki baterii w Niemczech. Na otwarciu był obecny kanclerz Niemiec

Dzisiaj czołowi niemieccy politycy wzięli udział w inauguracji budowy gigafabryki baterii do samochodów elektrycznych Northvolt Drei.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Otwarcie zainaugurowali najważniejsi politycy

Kanclerz federalny Olaf Scholz, wicekanclerz Robert Habeck i premier Szlezwik-Holsztyn Daniel Günther, wraz z dyrektorem generalnym i współzałożycielem Northvolt Peterem Carlssonem i dyrektorem generalnym Northvolt Drei Christoferem Haux, uruchomili maszyny do palowania na terenie przemysłowym pod miastem Heide, w powiecie Dithmarschen, w północnych Niemczech.

– Inwestycje takie jak Northvolt mają strategiczne znaczenie dla naszego kraju i Europy. Niemcy były, są i pozostaną krajem o silnej bazie produkcyjnej. A produkcja dobrych samochodów bez silników spalinowych będzie w dalszym ciągu kręgosłupem naszego sektora przemysłowego. Do tego potrzebujemy ogniw bateryjnych wyprodukowanych w Niemczech, wyprodukowanych w Europie. Jest to zatem dobra wiadomość dla całego naszego kraju, że tutaj, na północy, ogniwa bateryjne wytwarzane w sposób przyjazny dla klimatu będą w przyszłości produkowane dla miliona samochodów rocznie. – powiedział Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Gigafabryka zasilana OZE

Fabryka Northvolt będzie wykorzystywać energię odnawialną z energii wiatrowej dostępnej w regionie, w którym znajduje się pierwszy park wiatrowy w Niemczech. W ten sposób ma  realizować misję polegającą na masowej produkcji najbardziej zielonych baterii na świecie dla branż: motoryzacyjnej, przemysłowej i energetycznej. Planuje się, że kompleks przemysłowy o maksymalnej rocznej zdolności produkcyjnej 60 GWh zatrudni około 3000 osób i rozpocznie pierwsze operacje w 2026 roku.

– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie ze strony klientów, inwestorów i interesariuszy publicznych w tworzeniu tego flagowego projektu na rzecz globalnej transformacji klimatycznej. Heide jest dla nas jak dom i jeśli szukasz misji, która jest czymś więcej niż pracą, w regionie o najwyższej jakości życia w Niemczech, dołącz do nas. – skomentował Peter Carlsson, dyrektor generalny i współzałożyciel Northvolt.

Gigafabryka
Fot.: Northvolt

Najbardziej zielona bateria na świecie?

W ramach misji Northvolt, polegającej na zrównoważonej produkcji najbardziej zielonej baterii na świecie, firma dąży do wywierania pozytywnego wpływu na lokalne społeczności. Organizuje comiesięczne spotkania z lokalnymi interesariuszami w Dithmarschen i zaprosiła lokalnych liderów do Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji, gdzie powstała pierwsza gigafabryka firmy, co wpłynęło na silny rozwój gospodarczy i społeczny regionu. Rekrutacja do gigafabryki Northvolt Drei już się rozpoczęła, a ostatnie badania pokazują, że 80% członków lokalnej społeczności jest pozytywnie nastawionych do tego projektu.

Ogniwa produkowane przez Northvolt mają o 60-70% niższy ślad węglowy niż standardowe ogniwa litowo-jonowe produkowane obecnie w Azji. Celem firmy jest osiągnięcie 10% śladu węglowego standardowego ogniwa do 2030 roku, przy co najmniej 50% surowców pochodzących z recyklingu.

Źródło: informacja prasowa Northvolt 

Fot.: Northvolt, canva.com/@jamesteoh

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.