Czy fotowoltaika jest opłacalna? – Kompleksowy poradnik

Fotowoltaika jest opłacalnym rozwiązaniem, które umożliwia wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek. Inwestorzy, decydujący się na skorzystanie z instalacji odnawialnych źródeł energii, przyczyniają się do poprawienia jakości powietrza w naszym kraju. Jednak to nie jedyna zaleta tych urządzeń – generują one spore oszczędności, wykorzystując odnawialne źródła energii.

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce powstało kilkanaście tysięcy instalacji fotowoltaicznych, które zostały zamontowane u prywatnych inwestorów. Ilość wznoszonych systemów sukcesywnie rośnie, ponieważ wzrasta świadomość społeczeństwa oraz chęć uniezależnienia się od cen i dostaw prądu. Opłacalność fotowoltaiki mogą potwierdzić przede wszystkim zadowoleni użytkownicy, którzy znacznie obniżyli swoje rachunki za energię lub całkowicie przestali korzystać z prądu należącego do sieci.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Obecnie inwestorzy decydujący się na montaż fotowoltaiki mają łatwiej niż ci, którzy zdecydowali się na instalację systemu jeszcze kilka lat temu. Przede wszystkim nie muszą już starać się o uzyskanie zgody na montaż paneli słonecznych, co jest ogromnym ułatwieniem. Ponadto usystematyzowana została kwestia magazynowania wyprodukowanych nadwyżek prądu, które bez dodatkowych opłat mogą zostać odesłane do sieci, a następnie odebrane w momencie większego zapotrzebowania na energię. Obowiązuje tu stała zasada – za każdą oddaną 1 kWh, inwestor może odebrać 0,8 kWh, o ile moc jego instalacji nie przekracza 10 kW. W przypadku większej mocy za każdą 1 kWh, przysługuje mu 0,7 kWh. Warto też wspomnieć o cenie systemu, która na przestrzeni lat znacznie się obniżyła. Przyczyniła się do tego rosnąca popularność fotowoltaiki i coraz większa ilość firm oferujących sprzedaż oraz montaż paneli.

Opłacalność fotowoltaiki opiera się przede wszystkim na uzyskaniu przez inwestora niezależności energetycznej, która ma również inne zalety, takie jak ochrona środowiska czy wykorzystywanie niewyczerpalnego źródła energii. Szczególnie, że w ostatnich latach prawo stało się bardziej przyjazne dla inwestorów, decydujących się na zamontowanie instalacji odnawialnych źródeł energii.

Wyprodukowane nadwyżki prądu zostają odesłane i zmagazynowane w krajowym systemie energetycznym. Inwestor może odebrać własny prąd zawsze wtedy, gdy jest mu on potrzebny, co najczęściej dzieje się zimą, gdy nasłonecznienie jest mniej intensywne i krótkotrwałe, a zapotrzebowanie na prąd zdecydowanie większe niż latem. Panele fotowoltaiczne mogą pomóc w zasileniu innych ekologicznych instalacji, takich jak ogrzewanie elektryczne, pompa ciepła czy rekuperacja.

Jak działa fotowoltaika?

Najmniejsze jednostki światła, nazywane fotonami, padają na panele fotowoltaiczne, wprawiając tym samym w ruch elektrony. Powstaje w ten sposób prąd stały, który nie nadaje się jeszcze do użytku. Trafia on do inwertera, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny, służący do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym.

Optymalne działanie fotowoltaiki zagwarantuje odpowiednio przeprowadzony montaż oraz dobranie mocy instalacji. Specjaliści zalecają umieszczenie paneli na południowym dachu pod kątem około 35 stopni. Zapewnia to maksymalną ekspozycję na słońce w ciągu całego dnia.

W przypadku, gdy na dachu nie ma miejsca, posiada on zbyt wiele załamań, albo skierowany jest w nieodpowiednią stronę świata, panele mogą zostać zamontowane na gruncie, ogrodzeniu lub dachu budynku gospodarczego. Jeżeli jedyną przeszkodą w zainstalowaniu fotowoltaiki na dachu jest komin lub inny duży obiekt rzucający cień, inwestor może wybrać panele wyposażone w system optymalizacji pracy, który umożliwia zmniejszenie strat w produkcji prądu.

Informacje na temat fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną, dzięki czemu umożliwiają całkowite uniezależnienie się od cen i dostaw prądu. W tej sytuacji ważny jest też aspekt ekologiczny, ponieważ fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska – nie generuje żadnych zanieczyszczeń podczas swojej pracy. Jest też całkowicie bezobsługowa i łatwa w rozbudowie. Moc elektrowni jest zależna od ilości zamontowanych paneli. Może ona zostać w każdej chwili rozbudowana, kiedy zapotrzebowanie na prąd w gospodarstwie domowym wzrośnie.

Obecnie fotowoltaika uważana jest za najdoskonalszą instalację, która wykorzystuje promienie słoneczne. Jednak nie jest jedyna. Sporą popularnością cieszą się również kolektory. Wyglądają one podobnie jak panele fotowoltaiczne, jednak pełnią zupełnie inną funkcję. Wykorzystują one energię słoneczną do podgrzania wody użytkowej. System ten ma jednak dwie wady, przez które wielu inwestorów nie zdecydowało się na jego montaż – brak możliwości magazynowania nadwyżek ogrzanej wody oraz niedostateczne podgrzewanie wody zimą.

Nadwyżki wody o podniesionej temperaturze występują zazwyczaj latem, kiedy nasłonecznienie jest długotrwałe i bardzo intensywne. Nie da się ukryć, że w najcieplejszą porę roku, zapotrzebowanie na gorącą wodę jest niewielkie, a możliwości jej zmagazynowania są ograniczone. W odróżnieniu od prądu, podgrzanej wody nie sposób przechować do zimy, by wówczas ją wykorzystać.

Problem stanowi też niska efektywność kolektorów słonecznych, zimą. Instalacja ta nie jest w stanie wystarczająco podnieść temperatury wody, gdy nasłonecznienie jest krótkotrwałe i niezbyt intensywne. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo to generuje oszczędności – nawet nieznaczne podgrzanie wody sprawi, że piec zużyje mniej paliwa do jej ogrzania do pożądanej temperatury.

Więcej na temat fotowoltaiki znajdziesz tutaj.

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Opłacalność fotowoltaiki jest coraz rzadziej podważana, ponieważ w naszym kraju przybywa zadowolonych z tego rozwiązania inwestorów, którzy są żywym dowodem na to, że uniezależnienie się od cen prądu jest możliwe. Pomaga w tym również rosnąca świadomość inwestorów w kwestii szkodliwości zanieczyszczeń powietrza oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Niewątpliwą zaletą instalacji OZE jest wykorzystywanie źródeł energii, które się nie kończą lub bardzo szybko odnawiają. Dostęp do słońca ma każdy człowiek, a jest ono stałym źródłem energii, którego potencjał zostaje wykorzystany przy pomocy fotowoltaiki i kolektorów słonecznych.

Panele fotowoltaiczne korzystają z promieniowania rozbitego i rozproszonego, dzięki czemu działają również zimą i w czasie pochmurnych dni.

Moc fotowoltaiki powinna zostać dobrana według potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego. W określeniu zapotrzebowania na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd, pomoże profesjonalna firma. Specjaliści wskażą też najbardziej optymalne miejsce montażu instalacji, uwzględniając ilość paneli, możliwości dachu oraz występujące zacienienie.

Inwestor musi mieć świadomość, że jedynie odpowiednio dobrana moc instalacji zagwarantuje całkowite uniezależnienie się od cen i dostaw energii elektrycznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by bardziej sceptyczne osoby zdecydowały się na montaż instalacji o mniejszej mocy, która będzie miała za zadanie jedynie obniżyć rachunki, a nie całkowicie je wyeliminować. W takiej sytuacji inwestor musi jednak liczyć się z faktem, że w przypadku zwiększania mocy instalacji, o ile cena paneli najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie, tak koszty montażu zostaną policzone podwójnie.

Warto zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna, która nie pokrywa w całości zapotrzebowania na prąd, również generuje oszczędności, które wynoszą około 96% rocznych kosztów.

Działanie fotowoltaiki jest całkowicie przyjazne dla środowiska, ponieważ w czasie swojej pracy nie produkuje ona żadnych szkodliwych substancji. Pozostają jeszcze kwestie finansowe – panele fotowoltaiczne pozwalają inwestorowi uniezależnić się od cen energii, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, szczególnie, gdy uwzględnimy zapowiadane podwyżki. Zastosowanie fotowoltaiki pozwoli zabezpieczyć się przed rosnącymi cenami energii, które z kolei przyczynią się do szybszego zwrotu z inwestycji.

Prąd, który został wyprodukowany w domowej elektrowni słonecznej może zostać odesłany i zmagazynowany w sieci, pod warunkiem, że powstała jego nadwyżka. Nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla inwestora. Przy odbiorze energii, inwestor może skorzystać z 80% każdej zmagazynowanej w sieci 1 kWh. Reszta pozostaje do dyspozycji zakładu energetycznego.

Instalacja fotowoltaiczna zaczyna generować oszczędności niemal od razu po jej zamontowaniu. Nie generuje ona żadnych kosztów związanych z eksploatacją, a ponadto jest całkowicie bezobsługowa.

Zwrot z inwestycji na fotowoltaikę w chwili obecnej jest szacowany na około 8 lat. W zależności od wyboru miejsca montażu paneli oraz rosnących cen prądu, może on ulec wydłużeniu lub skróceniu. Nawet niewielkie zacienienie instalacji może znacznie wydłużyć okres zwrotu z inwestycji, dlatego tak ważny jest właściwy dobór miejsca montażu oraz mocy instalacji.

Panele fotowoltaiczne mają długą żywotność, która określana jest, zależnie od producenta, na 30-35 lat ciągłej pracy. W tym czasie inwestor nie musi martwić się serwisowaniem, ponieważ instalacja ta jest na tyle prosta w swojej budowie, że tak naprawdę nie posiada elementu, który mógłby ulec eksploatacji z biegiem czasu.

Należy jednak pamiętać, że jedynie najwyższej jakości instalacja zagwarantuje wieloletnią i bezawaryjną pracę fotowoltaiki.

Opłacalność fotowoltaiki w Polsce

Wbrew opinii, że w naszym kraju panuje zbyt małe nasłonecznienie, by panele fotowoltaiczne mogły poprawnie pracować, wielu inwestorów po zamontowaniu systemu, uniezależniło się od dostaw prądu.

Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowany latem, może zostać odebrany zimą, kiedy w gospodarstwie domowym wzrasta zapotrzebowanie na prąd. Inwestor nie ponosi żadnych kosztów w związku z przesyłem prądu, natomiast musi pamiętać o kosztach stałych, które wynoszą około 150 zł. Jest to suma opłaty abonamentowej, jakościowej, przejściowej i handlowej.

W doborze odpowiedniej mocy paneli pomoże przeprowadzenie audytu przez profesjonalną firmę. Takie działanie pozwoli określić nie tylko potrzebną moc instalacji, ale także sposób i miejsce montażu.

Podsumowanie

Opłacalność fotowoltaiki jest coraz częściej dostrzegana przez inwestorów, którzy chcą zaoszczędzić na stale rosnących kosztach energii elektrycznej. Ponadto instalacja ta jest całkowicie ekologiczna, co jest dodatkową, ogromną zaletą systemu.