Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy i jak dokarmiać ptaki zimą? 

Czy i jak dokarmiać ptaki zimą? 

Na zewnątrz robi się coraz zimniej, a temperatury nieustannie nas zaskakują. Za oknami obserwujemy padający śnieg i zapewne niejeden i niejedna z nas zastanawia się, jak możemy pomóc ptakom przetrwać zimę, chociażby poprzez zdobycie pożywienia. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Czy można dokarmiać ptaki?

To pytanie, na które najlepszą odpowiedzią jest sformułowanie: to zależy. Ogólnie mówiąc, tak, możemy dokarmiać ptaki, jednak aby im nie zaszkodzić, musimy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsze z nich, wymieniamy poniżej.

Kiedy i jak dokarmiać ptaki?

Dokarmianie ptaków powinniśmy rozpocząć wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera. Możemy też zrobić to już wcześniej, na przykład poprzez zaplanowanie naszego ogrodu w taki sposób, aby był on przyjazny ptakom i stworzył dla nich swego rodzaju naturalną stołówkę. Zasadźmy w nim drzewa i krzewy owocowe, które będą stanowiły dla nich naturalne pożywienie, na przykład głóg, tarninę, czarny bez lub dziką różę.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Pamiętajmy o tym, że ptaki będą powracać do miejsc, w których znalazły pożywienie. Warto więc skorzystać z karmników i dosypywać do nich świeże jedzenie, a także, co jest równie istotne, regularnie usuwać niezjedzone przez nie resztki i czyścić karmniki z odchodów. Ze względu na stopniowe przyzwyczajanie się ptaków do miejsc, w których znajdują pożywienie, jeżeli możemy, dbajmy o nasze karmniki do końca trwania zimy i nie zmieniajmy ich położenia. 

Czym karmić ptaki a czego unikać?

Zacznijmy od tego, czym ptaków nie karmić. Zdecydowanie unikajmy dokarmiania ptaków pieczywem – wbrew powszechnej opinii, pieczywo może im bardzo zaszkodzić. Przewód pokarmowy ptaków nie jest do niego dostosowany. Ponadto chleb szybko pleśnieje i zawiera dużą ilość soli, której spożycie przez ptaki prowadzi do zaburzenia ich gospodarki wodnej. Z tego też względu unikajmy dokarmiania ich słonymi produktami. Podobnie też ciasto nie jest dobrym pomysłem i może okazać się bardzo szkodliwe dla ptactwa. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Czym zatem możemy wypełnić karmnik dla ptaków? Postawmy na nasiona, pokarm naturalny, niesolony, nieprzyprawiony. Śmiało możemy użyć nasion słonecznika (łuskanego lub w łupinie), ziaren kukurydzy, sezamu, orzechów, rodzynek. Gotowane warzywa, takie jak marchew, ziemniaki czy buraki też się sprawdzą, jednak należy pamiętać o tym, aby nie solić pożywienia i pokroić je na drobne cząstki przed umieszczeniem w karmniku.

Jeśli nie chcemy przygotować specjalnego karmnika, dobrze sprawdzą się pyzy, czyli gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul, które można zawiesić na gałęzi drzewa. Bardzo ważne jest to, aby obok pożywienia umieścić poidełko ze świeżą wodą, którą regularnie należy wymieniać. 

bonnie kittle AsKipqGv Kc unsplash 1
Fot.: Unsplash.com/Bonnie Kittle

Gdzie umieścić pożywienie? 

Co warto podkreślić, jedzenia nie powinniśmy wrzucać do zbiorników wodnych. Powinno ono zostać umieszczone w bezpiecznym dla ptaków miejscu, czyli takim, które pozwoli im na szybką reakcję i wzbicie w powietrze w przypadku zagrożenia, a także jest umieszczone z daleka od zagrożeń, takich jak drogi, szklane okna, duża liczba budynków, czy też budy psów.

Źródła: lasy.gov.pl/, pgk.zamosc.pl

Fot.: canva.com/Kichigin, canva.com/mikhailsabela

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.