Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy jesz jajka od szczęśliwych kur? Sprawdź oznaczenia na skorupce

Czy jesz jajka od szczęśliwych kur? Sprawdź oznaczenia na skorupce

Można je jeść na twardo, na miękko, jako jajecznicę lub omlet. Są składnikiem wielu codziennych potraw, ale też towarzyszą przy świątecznych okazjach. Statystyczny Polak zjada ponad 150 jajek w trakcie roku. Przy takiej ilości dobrze zadbać nie tylko o dobro swojego żołądka, ale też kur niosek. Jak rozszyfrować oznaczenia na jajkach i wybrać te od najszczęśliwszej kury? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Oznaczenia na jajka – ale numer! 

Po pierwsze jajko może być małe S, średnie M, duże L i bardzo duże XL – ta informacja znajduje się zazwyczaj na wytłoczce. Tam znajdziesz też znajdziesz też datę pakowania. Jajka sprzedawane w sklepach nie mogą być w czasie pakowania starsze niż dziesięć dni. Jednak to jeszcze nic nie mówi nam o szczęściu kur. O tym, w jakich warunkach żyją ptaki dowiemy się oznaczenia, które pojawia się na skorupce każdego jajka. Ale czy umiesz je odszyfrować? 

Najważniejsze, na co musisz zwrócić uwagę to cyfry, które znajdują się na samym początku kodu. One mówią, w jakich warunkach hodowane były kury, które zniosły dla ciebie jajko. 

3 – chów klatkowy. Kury nie są szczęśliwe. Nigdy nie widziały świata: słońca, łąki, nawet zwykłej ziemi i trawy. Całe swoje życie spędzają w bardzo małych klatkach. W tłumie innych kur. To straszne! Żeby się nie dziobały i nie drapały, obcina się im dzioby i pazury. Są pozbawione swojej jedynej broni i okaleczone. Kupując jajka z takim numerem, przykładamy się do złego traktowania kur.

2 – chów ściółkowy. Te kury mają się już trochę lepiej, ale nie można tego nazwać godnymi warunkami. Nie są co prawda wypuszczane na zewnątrz, ale mają odrobinę więcej swobody i dostęp do spacerowania po ściółce (czyli miękko wyłożonej podłodze budynku).

1 – wolny wybieg. Te kury wreszcie mogą zobaczyć kawałek świata. Chodzą po specjalnym wybiegu – takim ich podwórku. Jest im dużo lepiej. Ich jajka to dobry wybór.

0 – ekologiczne. Marzenie kur niosek. Te są bardzo szczęśliwe. Żyją tak jak ich przodkinie – chodzą sobie swobodnie po podwórku, zjadają znalezione robaki i ekologiczną paszę, a mieszkają w kurniku. Są naprawdę szczęśliwe – mieszkają w ekskluzywnych warunkach.

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Oprócz numeru oznaczającego sposób chowu kur niosek, znajdziemy jeszcze informacje o tym, z jakiego państwa pochodzą jajka. Zaraz potem na skorupce umieszczony jest kod, który dokładnie wskazuje lokalizację farmy. Koniecznie sprawdź, jakie kody odpowiadają twojej okolicy. W ten sposób zobaczysz, czy jajka nie przyjechały do ciebie z drugiego krańca kraju. A to przecież powoduje większą ilość spalin uwolnioną do środowiska. 

Wolność zamiast klatki

Czy Polacy podczas kupowania produktów biorą pod uwagę dobrostan zwierząt? Chociaż rośnie świadomość wśród konsumentów, a politycy podają daty rezygnacji z chowu klatkowego, wiele zwierząt nadal przebywa w fatalnych warunkach, gdzie rozwijają się m.in. liczne choroby, takie jak ptasia grypa, african swine fever (ASF) oraz COVID-19.

Według badania przeprowadzonego przez Biostat w maju 2021 r. blisko 80% Polaków chce, aby na produktach zawierających jaja pojawiła się informacja o systemie hodowli kur. Co więcej, aż 82% ankietowanych zgodnie odpowiedziało, że chów klatkowy kur niosek nie zapewnia zwierzętom odpowiednich warunków do życia (Biostat, 2020). Zdecydowana większość Polaków troszczy się o los kur niosek i chce jego poprawy.

Koniec epoki klatkowej 

30 czerwca 2021 roku zapadła decyzja w sprawie wycofania klatek w hodowli zwierząt w całej UE. To odpowiedź na inicjatywę obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”, którą poparło 1,4 mln mieszkańców państw Unii Europejskiej.

Zakaz ma obowiązywać od 2027 roku na terenie całej UE i będzie dotyczyć stosowania klatek dla kur, cieląt, królików, kaczek, gęsi, świń, przepiórek i innych zwierząt hodowlanych. Wcześniej Komisja Europejska zapozna się ze wszystkimi zmianami prawnymi i przedstawi wniosek ustawodawczy.  

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.