Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy można odbudować Wielką Rafę Koralową dzięki… in vitro?

Czy można odbudować Wielką Rafę Koralową dzięki… in vitro?

Wielka Rafa Koralowa od wielu lat zmaga się ze szkodliwymi czynnikami, które powodują jej stopniowe obumieranie. Teraz jednak pojawił się płomyk nadziei! Szansą na uratowanie znacznej części tej struktury mogą być zabiegi in vitro, polegające na hodowli młodych koralowców w bezpiecznych warunkach, a następnie wszczepianiu ich w uszkodzone miejsca rafy. 

Reklama

Problemy Wielkiej Rafy Koralowej

Postępujące zmiany klimatu odcisnęły swoje piętno również na Wielkiej Rafie Koralowej. Największe zagrożenie dla tej struktury stanowi tzw. blaknięcie raf koralowych, które jest spowodowane stresem środowiskowym, a w szczególności podwyższoną temperaturą wody. Powoduje ono utratę symbiotycznych glonów, które zapewniają rafie pożywienie i odpowiadają za jej unikalny kolor. 

Niezmienione pozostało tylko 2% rafy!

Pierwszy przypadek blaknięcia został odnotowany w 1911 roku, jednak dopiero po 1998 roku zjawisko to przybrało na sile – w tym okresie Wielka Rafa Koralowa doświadczyła aż pięciu obszernych okresów bielenia. Badania wykazały, że tylko 2% struktury przetrwało postępujące zmiany w całkowicie niezmienionym stanie. Oznacza to, że aż 98% Wielkiej Rafy Koralowej zostało dotkniętych blaknięciem w mniejszym lub większym stopniu. 

Czy wiesz, że zmiany klimatu powodują obniżenie populacji i  pośrednio wymieranie różnych gatunków zwierząt? Czytaj więcej w artykule.

Jak działa IVF dla raf koralowych?

Fundacja Wielkiej Rafy Koralowej (GBRF) podjęła się walki z zjawiskiem bielenia i opracowała innowacyjną strategię zwaną “Coral IVF”. Na czym polega ich plan? Naukowcy najpierw zbierają jaja koralowe i plemniki znajdujące się w zdrowych odcinkach raf, dzięki czemu mogą przejść do następnego kroku i skupić się na hodowli młodych koralowców w specjalnie zaprojektowanych pływających basenach. Kiedy są one już odpowiednio rozwinięte, eksperci dostarczają je do uszkodzonych miejsc, a zadaniem młodych koralowców jest stopniowa odbudowa rafy. 

Koralowce odporne na zmiany klimatu?

Naukowcy z GBRF doskonale zdają sobie sprawę z tego, że blaknięcie raf jest dla nich największym zagrożeniem, dlatego zadbali również o zwiększenie wytrzymałości nowych koralowców. Jak do tego doprowadzili? Poprzez umieszczenie w szkółkach alg typu zooxantellae, czyli roślin, które zostały przez nich wyhodowane, aby mieć wyższą niż zwykle tolerancję na ciepło. Dzięki ich obecności, również młode koralowce zyskały lepszą odporność na rosnącą temperaturę wód, co wpływa na zwiększenie ich szans na przeżycie w niekorzystnych warunkach. 

https://swiatoze.pl/zmiany-klimatu-utrwalone-na-fotografiach/

Młode koralowce już rosną i rozmnażają się!

Rezultaty, jakie osiągają naukowcy są niezwykle obiecujące! GBRF potwierdziło, że udało im się wyhodować już 22 kolonie, które przeżyły okres bielenia, osiągnęły dojrzałość i właśnie się rozmnażają. Koralowce, które zostały zasadzone w 2016 roku urosły od mikroskopijnych rozmiarów larw i osiągają obecnie rozmiary talerzy obiadowych.

Naukowcy przyznają, że zadowalające rezultaty na dużą skalę będą widoczne po wyhodowaniu milionów młodych koralowców, jednak są nastawieni niezwykle optymistycznie co do działania innowacyjnej metody IVF. 

Źródło: barrierreef.org, ecowatch.com, smh.com.au

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.