Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Populacja reniferów drastycznie spada w wyniku ocieplenia klimatu

Populacja reniferów drastycznie spada w wyniku ocieplenia klimatu

Arktyka jest bardzo wrażliwa na zmiany klimatu, co wpływa na znaczące zmiany krajobrazu. Jednym z gatunków, które wyraźnie tego doświadczają, są renifery. W ciągu ostatnich dwóch dekad ich populacja zmniejszyła się o połowę. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Arctic Report Card: główny powód wymierania reniferów to zmiany klimatu

Badania opublikowane w 2018 roku ponownie zwróciły uwagę na ciągle spadającą populację reniferów. Jak czytamy, w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba tych jeleniowatych zwierząt zamieszkujących Arktykę spadła z 5 do 2.1 miliona. W niektórych miejscach zauważono, że stada zmniejszyły się nawet o 90%! 

Raport można przeczytać tutaj

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Wymieranie gatunku to nie wszystko. Na norweskiej wyspie Svalbard zauważono, że masa ciał reniferów zmniejszyła się o aż 12%. Osobniki, które rodziły się w latach 90., ważyły około 55 kilogramów. W 2010 roku waga małych reniferów wynosiła już tylko 48 kg. 

W obu przypadkach badacze nie mają wątpliwości – kluczową przyczyną jest ocieplenie klimatu

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Co zagraża reniferom? 

Renifery zamieszkują Arktykę od ponad 600 000 lat. Nie wygoniła ich stamtąd nawet Epoka Lodowcowa. Niestety, efekty zmiany klimatu zdają się wpływać na arktyczny ekosystem dużo szybciej i znacznie poważniej niż zakładano. Topnienie pokrywy lodowej na morzu, częstsze występowanie deszczów i inne zmiany warunków atmosferycznych są już udokumentowane. Przekształcające się w wyniku ocieplenia klimatu środowisko to coś, z czym renifery muszą się zmierzyć. 

Najczęstszym powodem wymierania reniferów, który podają badania, jest brak dostępu do pożywienia. Wraz ze zwiększającą się temperaturą, Arktykę coraz częściej spotykają intensywne opady deszczu. To zamienia warstwę śniegu w niemożliwy do przebicia lód, który odcina zwierzęta od pożywienia. Szczególnie dotyka to ciężarne samice, które z niedożywienia tracą płód albo rodzą bardzo słabe cielaki. 

Nie tylko globalne ocieplenie zmienia krajobraz

Ostatnie problemy reniferów nie są spowodowane wyłącznie zmianami klimatu – zagraża im również przemysł. Kopalnie rudy żelaza w Szwecji zmniejszają tereny pastwiskowe reniferów. Ich szlaki migracyjne są rozbijane drogami, płotami i liniami kolejowymi. Przemysł drzewny zmienia lasy w monokultury, sprawiając, że śnieg gromadzi się wszędzie w takim sam sposób, ograniczając miejsca do wypasu. Renifery odstrasza także hałas. 

A może zrezygnować z zysku, aby ochronić zwierzęta? Tak robią Norwedzy:

Kto pociągnie sanie św. Mikołaja? To nie jedyny problem 

Renifery są potrzebne nie tylko w okresie świątecznym. To szczególny gwarant arktycznej bioróżnorodności. Badania z 2017 roku wskazują, że bez tych zwierząt spada różnorodność roślin. Trawy i porosty, którymi żywią się renifery, coraz łatwiej się rozmnażają, wypychając inne gatunki. 

Źródła: Dziennik Naukowy, BBC News, climate.org, The Converstation

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.