Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Renodukty, czyli mosty tylko dla reniferów

reindeer

Renodukty, czyli mosty tylko dla reniferów

Szwedzi mówią, że renifery potrzebują własnej infrastruktury. I mają rację. Wypadki z udziałem zwierząt mają fatalne skutki, zarówno dla zwierzyny, jak i dla ludzi. Teraz renifery będą bezpieczniejsze.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Swobodny marsz renifera

Skutki ocieplenia klimatu nie są korzystne dla wielu istnień, w tym reniferów. Zwierzęta mają utrudniony dostęp do pożywienia i czasami długo wędrują w poszukiwaniu lepszego miejsca bytowania. Takie wyprawy w tereny, do których mają dostęp także ludzie, mogą kończyć się tragicznie. Jeleniowate ssaki niejednokrotnie wpadają pod koła rozpędzonych samochodów. Rząd Szwecji zadecydował, że czas skończyć z takimi wypadkami i podjął decyzję o budowie renoduktów.

jmXmpyngM299oXrkPJa6NN0riygkrM4 9rQJSg T8A vPf8W
źródło: Swedish Transport Administration

Mosty dla zwierząt, zwane też autostradą dla zwierząt, muszą uwzględniać trasy, po których zwierzęta poruszają się najczęściej, a często miejsca te są niebezpieczne. Wydział Ekologii Uniwersytetu Nauk Rolniczych, Ministerstwo Transportu oraz pasterze reniferów namierzyli tereny przebiegające nad drogami i autostradami. Mosty mają zostać wkrótce wybudowane. Ważne jest jednak, aby zwierzęta nie bały się przez nie przechodzić, co jest częstym zjawiskiem podczas budowy podobnych zwierzęcych przejść. Dodatkowo przejścia muszą prowadzić renifery do miejsca, w którym znajdą pożywienie tak, aby nie musiały wędrować dalej w niebezpieczne miejsca.

Wyzwania dla renifera

Renifery stawiają czoła nie tylko pogodzie, ale ciągle wzrastającej presji ze strony ludzi. 

Tereny niegdyś dzikie przekształcają się w rejony zagospodarowane i różnie eksploatowane w zależności od gałęzi gospodarki i przeznaczenia. Per Sandström, ekolog ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych mówi, że wycinka leśnych drzew pozbawia renifery pożywienia, czyli porostów, które tak chętnie zeskubują ze starych, leśnych drzew. Naukowiec podaje, że dodatkową przeszkodą dla zwierząt są susze, spowodowane ociepleniem klimatu. Przez to leśne tereny tracą swoją pierwotną formę. Północną Szwecję nawiedziły w zeszłych latach pożary i susze.

kELCUgBrpmG1VxOhlgEWqGs2lO4otW
źródło: Twitter

Liczymy, że w Polsce zwiększy się nakład na podobne inwestycje, ratujące życie dzikich zwierząt, które w panice uciekają z terenów zawłaszczonych przez ludzi lub przed myśliwymi.

źródło: fastcompany.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.