Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy pieniądze uratują świat przed kryzysem klimatu? Co ustalono w dniu finansów na COP26?

Czy pieniądze uratują świat przed kryzysem klimatu? Co ustalono w dniu finansów na COP26?

Amerykański wysłannik ds. klimatu, John Kerry, powiedział, że COP26 będzie ostatnią szansą dla świata, aby uniknąć katastrofy klimatycznej. Czy gigantyczne nakłady finansowe pomogą w zwalczeniu kryzysu środowiskowego, czy potrzeba innych, radykalnych działań?

Reklama

Dzień pod znakiem pieniędzy

Kolejny dzień szczytu klimatycznego COP26 stoi pod znakiem finansów. Podczas środowych rozmów politycy i decydenci skupili się na możliwościach sektora finansowego, które można wykorzystać w walce z ociepleniem klimatu. Banki i zarządcy aktywami zobowiązali się przeznaczyć gigantyczne kwoty na walkę z globalnym kryzysem środowiskowym.

Aby osiągnąć cele klimatyczne, każda firma finansowa, każdy bank, ubezpieczyciel i inwestor będą musieli zmienić swoją dotychczasową politykę. 

Poszczególne kraje muszą przeznaczyć finanse publiczne na rozwój infrastruktury, powinny też przejść na bardziej ekologiczną i odporną na zmianę klimatu gospodarkę. Prywatne środki finansowe mają być przeznaczane na rozwój technologii i innowacje służące zatrzymaniu kryzysu.

Priorytety: potrzebujący i ochrona bioróżnorodności

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu w Glasgow, wielostronne banki rozwoju (multilateral development banks) zobowiązały się do podjęcia konkretnych form i celów finansowania.

Ważną rolę odgrywają banki publiczne, instytucje finansujące rozwój, fundusze klimatyczne i zmobilizowane podmioty prywatne. Szczególnie ważne, jak podkreślono w oświadczeniu, jest wspieranie najbardziej narażonych na zmiany klimatu ludzi i przeznaczanie finansów na rzecz przyrody i ochrony bioróżnorodności. Pojawił się też wątek uwzględniania aspektu płci w finansowaniu działań związanych z klimatem

Oświadczenie podpisało wiele podmiotów, a wśród nich są: Azjatycki Bank Rozwoju, Afrykański Bank Rozwoju, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, Karaibski Bank Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny, Międzyamerykański Bank Rozwoju, IDB Invest, Islamski Bank Rozwoju oraz Grupa Banku Światowego. 

Sygnatariusze zobowiązali się ogółem do ochrony bioróżnorodności, zdrowia i dobrostanu ludzi oraz wód, powietrza i gleby poprzez świadome decydowanie i włączenie się w kwestie zrównoważonego rozwoju środowiskowego.

Wielka Brytania: “będziemy pierwsi”

Były kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przyznał, że planem Wielkiej Brytanii jest bycie „pierwszym na świecie centrum finansowym zorientowanym na zerową emisję netto”, jednocześnie zwiększającym finansowanie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.  

Do tej pory nie było wystarczającej ilości pieniędzy, aby sfinansować transformację, powiedział były kanclerz skarbu Anglii podczas panelu. Dzisiaj jest przełommówił.

Ponadto Rishi Sunak otworzył “dzień finansów” obietnicą zwiększenia międzynarodowej pomocy klimatycznej, zmobilizowania finansowania sektora prywatnego i przebudowy globalnego systemu finansowego.

Greenwashing klimatyczny

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał kraje do podjęcia rzeczywistych działań, aby spełnić obietnice dotyczące walki ze zmianami klimatu. 

Z kolei sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że zmianom klimatycznym trzeba sprostać natychmiast, oraz że są one jednocześnie szansą na ożywienie gospodarki. 

Obawy dotyczące finansowania strukturalnego wyraził Prezes BNP Paribas SA, Jean Lemierre. Powiedział, że obawia się, iż banki oferujące taki rodzaj finansowania, mogą w końcu zostać wykorzystane do wypłacania zwrotów za emisję CO2 i przyczyni się to do zaostrzenia globalnego problemu, jakim jest greenwashing.

źródło: ukcop26.org, bloomberg.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.