Czy sprzęty AGD mogą pochodzić z recyklingu i być eko?

Czy sprzęty AGD mogą pochodzić z recyklingu i być eko?

Electrolux, Bosch, Indesit i inne czołowe marki elektroniki i sprzętu AGD wprowadzają coraz to nowe rozwiązania prowadzące ku niskoemisyjności i ochronie środowiska. Co dobrego robią dla planety ogromne firmy i czy zdołały zmniejszyć swój dotychczasowy ślad węglowy?

Plan zrealizowany

Bosch planuje pod koniec roku osiągnąć zupełną neutralność pod względem emisji CO2. Jeżeli plany marki zostaną zrealizowane, Bosch będzie pierwszą globalną marką, która osiągnie ten cel już teraz. Jak podał Rafał Rudziński, prezes spółki i reprezentant grupy Bosch Polska, wynik ten osiągnięto dzięki wdrożeniu rozmaitych innowacji, regulacji i działań proklimatycznych na terenie wielu krajów.

Jak podaje przedstawiciel marki, poprawiono znacznie efektywność energetyczną zakładów dzięki wdrożeniu zielonej energii i rozbudowie własnych instalacji OZE.

Marka podaje na swojej stronie, że dzięki innowacyjnym technologiom zmywarki PerfectDry, można umyć więcej, oszczędzając energię potrzebną na zmywanie większej ilości poobiednich naczyń. 

Odkurzanie z recyklingu

Linia Green Collection Electrolux została stworzona z myślą o potrzebach klientów, jak i wołającej o pomoc planecie i ochronie środowiska. W skład linii wchodzą odkurzacze, o których pisaliśmy już na łamach portalu:

W kolekcji Green zastosowano worki s-bag green, które zostały wykonane w 100% z surowców odnawialnych: między innymi ze skrobi kukurydzianej, naturalnego kauczuku, czy tektury pochodzącej z recyklingu. Electrolux ogłasza na stronie internetowej, że ograniczył już 75% śladu węglowego. Marka posiada także fundację Electrolux Food, w ramach której działa  przeciwko marnowaniu żywności.

nick fewings IYRq 5Lv Yc unsplash
Robot z elektrośmieci

Czas na ekologię

Z kolei włoskie przedsiębiorstwo Indesit ma w swojej kolekcji zmywarkę Eco Time, która pomaga nie tylko ograniczyć czas potrzebny na zmywanie naczyń, ale i energię. Jak podaje producent, linia produktów z inteligentnymi programami pozwala zaoszczędzić aż do 20% wody i energii w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Dodatkowo marka obiecuje, że pranie w pralkach  Eco-Time to inwestycja w sprzęty czerpiące surowce z recyklingu.

Działajmy!

My sami możemy zmieniać rzeczywistość w naszym otoczeniu. Pamiętajmy nie tylko o ograniczaniu zużycia energii naszych sprzętów domowych, ale i wybieraniu odpowiedzialnych producentów oraz korzystaniu ze sprzętu jak najdłużej. Zbliża się coroczny szał zakupów, może lepiej wyczyścić swoją starą pralkę, zostawić otwarte drzwiczki po praniu, wytrzeć ją wewnątrz i odkamienić zmywarkę oraz ekspres, aniżeli kupować nowy sprzęt?

Czy działania firm, choć w minimalnym stopniu wpłyną na lepszą jakość życia i mniej odpadów przemysłowych oraz zmniejszenie ilości emisji gazów cieplarnianych? Pokażą to badania i obserwacje.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.