Czy to ptak, czy to samolot? Nie, to jetpack!

Czy to ptak, czy to samolot? Nie, to jetpack!

Wizja transportu przyszłości według speców od podniebnej mobilności i Tima Drapera, inwestora z Doliny Krzemowej, który zasilał przedsięwzięcia Elona Muska, czy przedsiębiorstwa kosmicznego SpaceX, to jetpack i latający motor. Czy to tylko futurystyczna bajka, a może realny obraz przyszłości?

Pomysłowy wynalazca i mądry inwestor

JetPack Aviation i Gravity Industries Ltd. to dwa przedsiębiorstwa, w które zainwestowała firma Draper Associates. Zarówno inwestor, jak i firmy, widzą obiecującą przyszłość w transporcie, który opiera się na latających, a nie naziemnych środkach, wykorzystujących technologię VTOL. Jak wyjaśnił Tim Draper, społeczeństwo znajduje się w punkcie, w którym musimy przełamać tradycyjne modele dojazdów do pracy. Uważa, że latająca technologia VTOL jest tym, czego wszyscy obecnie poszukują.

Myślę, że jesteśmy teraz w dwuwymiarowym społeczeństwie i w środkach transportu, a obie firmy poczuły dobry moment, aby uczynić tę technologię praktyczną i użyteczną dla każdego. Każdy może latać i lądować w dowolnym miejscu. To ekscytujące i przyjemnepowiedział Tim Draper, założyciel firmy Draper Associates. 

Rodem z SF: Jetpack i latający motor

Gravity Industries opracowało prawdziwy kombinezon latający „Iron Man”. Egzoszkielet posiada dwa silniki odrzutowe, przymocowane do każdego ramienia i jeden silnik zamontowany z tyłu, który pozwala wznieść się wysoko w górę, wykorzystując zasady fizyki. Z kolei latający motor Speeder może rozpędzić się z pilotem “na pokładzie” do ponad 250 mil na godzinę. Oba rozwiązania stanowią obiecujące rozwiązanie dla służb, a wkrótce, m.in. dzięki wysokim notowaniom na giełdzie, może będą stanowić codzienną i użytkową technologię dla wszystkich?

Pomysł nie taki nowy

David Mayam, który założył firmę JetAviation, już kilka lat temu pokazał się światu z niecodziennej, kreatywnej strony. W 2015 roku latał wokół Statuy Wolności w odrzutowym plecaku, a samo urządzenie zasiliło na podstawie umowy (CRADA) z Siłami Specjalnymi Marynarki Wojennej wojskowy transport. Od tego czasu urządzenie zostało zademonstrowane w dziewięciu krajach. Odrzutowy plecak ma wielkość walizki i osiąga prędkość ponad 250 mil na godzinę.

106810884 1607965171948 SPEEDER SKYLINE
Źródło: cnbc.com

Speeder

Latający motor miałby uczynić lot stabilnym i w pełni kontrolowanym przez pilota lub autonomiczny system. Prototyp motoru nie ma wirnika, przez co jest bezpieczniejszy i łatwiejszy w obsłudze, niż inne konstrukcje i helikoptery. Speeder można naładować w rekordowo niskim czasie 5 minut. Jego silniki odrzutowe są zasilane olejem napędowym, ponieważ moc akumulatora jest wciąż zbyt niska, aby można go było wykorzystać do pokonywania dużych odległości z samym napędem elektrycznym.

Zdaniem Davida Maymana, Speeder powinien zapewnić szybki transport służbom medycznym i ratowniczym oraz wojsku. Zgadza się z tym Jakob Riis, dyrektor generalny Faulk, jednej z największych na świecie firm ratowniczych, który mówi, że natychmiastowa reakcja może uratować życie szczególnie ofiarom zawałów serca.

Co dalej?

Odrzutowy strój po raz pierwszy poruszył wyobraźnię Amerykanów w jednej z sekwencji przygód o Jamesie Bondzie w filmie Thunderball (1965)Richard Browning, założyciel Gravity wynalazł kombinezon odrzutowy, który w 2019 ustanowił rekord Guinnessa, osiągając 85 mil na godzinę. Kombinezon ma 1000 koni mechanicznych i pozwala na lot przez 5 minut.

Browning uważa, że ten środek transportu ma zastosowanie w transporcie wojskowym i ratownictwie medycznym, zwłaszcza w regionach górskich. Jednak przewiduje, że ludzie zainteresują się latającymi środkami transportu dla rozrywki i wzrostu adrenaliny.

Ludzie na całym świecie uważają ten rodzaj mobilności za ekscytujący i inspirujący. Otrzymaliśmy nawet telefony od Toma Cruise’a i brytyjskiego poszukiwacza przygód Beara Gryllsa, którzy chcą już trochę poćwiczyć.

źródło: cnbc.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.