Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bioplastik z pancerzy homarów

Bioplastik z pancerzy homarów

ShellWorks to kolejna inicjatywa mająca na celu wyeliminowanie szkodliwego dla środowiska plastiku. Tym razem odkryto, że świetnym materiałem zastępczym mogą być skorupki homarów.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Żakowy kwartet

Czwórka studentów wzornictwa z Imperial College i Royal College of Art opracowała nową technologię. Wytworzony z jej udziałem materiał z powodzeniem może zastąpić plastik- jest wytrzymały, elastyczny i tani w produkcji. Surowiec wykorzystany przez pomysłodawców pochodzi z odpadów skorupiaków. Okazuje się, że jest to bardzo dostępny produkt, który stanowi poważne zanieczyszczenie.

Z wysypisk na salony

Zgodnie z danymi, które przeprowadzono na terenie Unii Europejskiej co roku powstanie 250 tysięcy ton odpadów pozostawianych przez skorupiaki. Trafiają one na wysypiska, a niestety nie są całkowicie obojętne dla środowiska. Przede wszystkim zawierają szkodliwy metan, który wydziela się podczas składowania do atmosfery. Skorupy te występują przede wszystkim na terenie Azji. I to właśnie na tym kontynencie tkwi prawdziwy potencjał nowej technologii.

Lepszy niż zwykły

Pomysłodawcy zapewniają, że bioplastik stworzony z egzoszkieletów homarów może być nie tylko równie wytrzymały jak standardowy. W niektórych aspektach wygląda nawet bardziej obiecująco. Przede wszystkim urządzenia do jego wytwarzania są tanie i proste w konstrukcji. Tworzywo jest bardzo elastyczne, co umożliwia otrzymanie różnych faktur, kształtów, precyzyjne dopasowanie elastyczności, przezroczystości, grubości czy sztywności. Ponadto jest w pełni biodegradowalny i nadaje się do recyklingu. Chityna, która leży u podstawy surowca, daje większe możliwości niż standardowe, sztuczne polimery.

Warto kombinować!

Inwestycja w takie technologie wydaje się rozwiązaniem korzystnym nie tylko dla środowiska. Nowe regulacje zakładające podatek od nierecyklingowanego plastiku w Unii Europejskiej sprawiają, że warto szukać nowych rozwiązań również ze względów ekonomicznych. Obecnie startup stworzony przez studentów szuka sponsorów, aby wprowadzić swój produkt na rynek.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.