Bioplastik z pancerzy homarów

ShellWorks to kolejna inicjatywa mająca na celu wyeliminowanie szkodliwego dla środowiska plastiku. Tym razem odkryto, że świetnym materiałem zastępczym mogą być skorupki homarów.

Żakowy kwartet

Czwórka studentów wzornictwa z Imperial College i Royal College of Art opracowała nową technologię. Wytworzony z jej udziałem materiał z powodzeniem może zastąpić plastik- jest wytrzymały, elastyczny i tani w produkcji. Surowiec wykorzystany przez pomysłodawców pochodzi z odpadów skorupiaków. Okazuje się, że jest to bardzo dostępny produkt, który stanowi poważne zanieczyszczenie.

Z wysypisk na salony

Zgodnie z danymi, które przeprowadzono na terenie Unii Europejskiej co roku powstanie 250 tysięcy ton odpadów pozostawianych przez skorupiaki. Trafiają one na wysypiska, a niestety nie są całkowicie obojętne dla środowiska. Przede wszystkim zawierają szkodliwy metan, który wydziela się podczas składowania do atmosfery. Skorupy te występują przede wszystkim na terenie Azji. I to właśnie na tym kontynencie tkwi prawdziwy potencjał nowej technologii.

Lepszy niż zwykły

Pomysłodawcy zapewniają, że bioplastik stworzony z egzoszkieletów homarów może być nie tylko równie wytrzymały jak standardowy. W niektórych aspektach wygląda nawet bardziej obiecująco. Przede wszystkim urządzenia do jego wytwarzania są tanie i proste w konstrukcji. Tworzywo jest bardzo elastyczne, co umożliwia otrzymanie różnych faktur, kształtów, precyzyjne dopasowanie elastyczności, przezroczystości, grubości czy sztywności. Ponadto jest w pełni biodegradowalny i nadaje się do recyklingu. Chityna, która leży u podstawy surowca, daje większe możliwości niż standardowe, sztuczne polimery.

Warto kombinować!

Inwestycja w takie technologie wydaje się rozwiązaniem korzystnym nie tylko dla środowiska. Nowe regulacje zakładające podatek od nierecyklingowanego plastiku w Unii Europejskiej sprawiają, że warto szukać nowych rozwiązań również ze względów ekonomicznych. Obecnie startup stworzony przez studentów szuka sponsorów, aby wprowadzić swój produkt na rynek.