Piwo w papierowej butelce. Grupa Carlsberg zaprezentowała Green Fibre Bottle

Grupa Carlsberg zaprezentowała nowatorską butelkę na piwo. Green Fibre Bottle, bo o niej mowa, została wykonana z materiału roślinnego pozyskanego z lasów funkcjonujących w sposób zrównoważony. Prototyp papierowych butelek zaprezentowano podczas odbywającego się w Kopenhadze szczytu C40, na który przybyli prezydenci oraz burmistrzowie 94 miast z całego świata.

Na razie powstały dwa rodzaje papierowych butelek. Każda z nich ma w środku specjalną powłokę, która umożliwia trzymanie napoju wewnątrz opakowania, a dodatkowo w pełni nadaje się do ponownego przetworzenia.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pierwszy prototyp ma wewnątrz cienką powłokę wykonaną z pozyskanego z recyklingu tworzywa PET. Drugi posiada całkowicie biodegradowalną powłokę wytworzoną z bioplastiku PEF. Obydwa wzorce są testowane, by sprawdzić, czy nadają się do przechowywania piwa bez straty względem jego jakości. Docelowo obydwa prototypy mają trafić do szerszej produkcji.

Powyższe działanie jest jednym z etapów na drodze służącej do wyprodukowania butelki, która w całości będzie wykonana z materiałów organicznych.

– Pracujemy nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla wszystkich formatów naszych opakowań i jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie zrobiliśmy przy tworzeniu Green Fibre Bottle. Jesteśmy jeszcze w fazie testów, ale dwa nowe prototypy są ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia naszego celu – wprowadzenia tego przełomowego opakowania na rynek. Innowacje wymagają czasu, dlatego kontynuujemy współpracę z ekspertami, aby sprostać technicznym wyzwaniom. Podobnie wyglądał proces pracy nad naszym rozwiązaniem Snap Pack, który umożliwia znaczące ograniczenie stosowania plastiku do owijania multipacków piwa – powiedziała Myriam Shingleton, vice president group development w Grupie Carlsberg, cytowana przez portal WirtualneMedia.pl.

Carlsberg angażuje się również w inne proekologiczne inicjatywy. Marka sukcesywnie zmniejsza zawartość sztucznych tworzyw w swoich opakowaniach lub też wprowadza rozwiązania, które ograniczają je do minimum. Zmiany zachodzą także na terenie oddziałów produkcyjnych – jeden z browarów marki, znajdujący się na terenie Szwecji, funkcjonuje w całości w oparciu o zieloną energię elektryczną oraz biogaz (https://swiatoze.pl/carlsberg-oze/). Koncern wyprodukował nawet piwo, które powstało na bazie uzdatnionej wody pochodzącej ze ścieków.