Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czysta energia dla mieszkańców i miejsce „przyjazne dla pszczół”

pszczola

Czysta energia dla mieszkańców i miejsce „przyjazne dla pszczół”

Firma US Solar wraz z innymi siłami opracowuje wydajny panel słoneczny oraz baterię, która będzie przechowywać zgromadzoną energię. W pobliżu lotniska w Grand Rapids, Itasca County Airport powstanie też przyjazny środowisku ogród, z którego korzyści będą czerpać nie tylko ludzie, ale i pszczoły.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zielona energia

W Grand Rapids w stanie Minnesota powstaje kolejna już instalacja fotowoltaiczna, wykorzystująca źródła energii odnawialnej. Dodatkowo w tym miejscu pojawi się magazyn energii, który zagwarantuje stałą dostawę prądu podczas pochmurnych dni lub okresów o wzmożonym zapotrzebowaniu energetycznym. To pierwszy taki magazyn energii w tym rejonie w ramach programu EnergyForward. Jak podkreślają eksperci zaangażowani w projekt, dzięki wysiłkom wielu organów miejskich, komunalnych i prywatnych można będzie czerpać czystą energię i niezależnie nią gospodarować. 

Zakątek dla pszczół

Oprócz korzyści dla środowiska, wokół nowej instalacji powstanie ogród z całą gamą głęboko ukorzenionych roślin. Ma to być specjalnie dopasowana mieszanka miododajnych ziół i kwiatów, która będzie przyciągać pszczoły, motyle i inne lokalne żyjątka. Jak podają inicjatorzy projektu zielonego zakątka, zasadzone rośliny będą pełnić też pozytywne w skutkach funkcje zmniejszania odpływu wód opadowych, a także poprawią jakość gleby, wód i powietrza. Siedlisko zapylaczy uczyni to miejsce żywym i produktywnym, a może dobre warunki, przyciągną więcej dziko żyjących owadów? 

Z kolei naukowcy z instytutu badawczego Agricultural Research Service ocenili, że pszczoły miodne radzą sobie lepiej z dala od pól roślin uprawnych, takich jak słonecznik, czy rzepak. Naukowcy ocenili, że na terenach porośniętych koniczyną i lucerną, mogą przetrwać czas zimowy i nabrać sił na wiosnę. Ta ocena może pomóc w umiejscowieniu kolonii przed zimą oraz skłania do hodowli roślin sprzyjających pszczołom. 

Korzyść dla społeczności

Projekt paneli słonecznych i magazynu energii wpłynie też pozytywnie na lokalną gospodarkę. W okresie budowy będzie można zatrudnić nowych pracowników, a liczące ponad 11 tysięcy mieszkańców miasto pozyska dodatkowe fundusze pochodzące z dzierżawy gruntu i podatków. Jak mówią zaangażowani radni, energia wytwarzana z nowej instalacji zapewni mieszkańcom 50% zapotrzebowania energetycznego jeszcze do końca tego roku. Dzięki takim krokom Grand Rapids będzie wolny od węgla i zabezpieczony zapasami zielonej energii. Ludzie i pszczoły powinni być zadowoleni.

I choć w USA na stołach rzadziej spotkamy miód, a częściej syrop klonowy, to może pszczoły znajdą dla siebie spokojny zakątek.

źródło: renewablenergyworld.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.