morska farma wiatrowa

Dania: 100% dziennego zapotrzebowania z OZE

15 września po raz pierwszy w historii Danii energia z OZE pokryła w 100% zapotrzebowanie dzienne tego kraju. Ponadto, jak podaje serwis “Renewables Now”, udało się wypracować aż 30% nadwyżkę.

Odnawialne źródła energii Dania wprowadziła w latach 70 XX wieku. W 1973 roku kraj ten doświadczył kryzysu paliwowego. Od tamtej pory nieustannie rozwija wiatrową infrastrukturę energetyczną. Swoje farmy stawiają na morzu, dzięki czemu uzyskują one lepszą efektywność. Co więcej, Duńczycy pod tym względem są światowym liderem. Nadwyżki energii sprzedają za granicę. Carsten Vittrup, doradca energetyki z Energinet, firmy, która pierwsza przedstawiła informację o tym sukcesie, zwrócił uwagę, że 10 lat temu z wiatru pozyskiwali około 20% dziennego zapotrzebowania energii.

15 września wiatraki generowały najwięcej energii między godziną drugą a trzecią. Nadwyżka wyniosła ponad 60%. Poprzedni rekord padł 9 czerwca – 52%. Vittrup dodaje, że obecnie ich turbiny generują prąd całą dobę.

Dane przedstawione przez WindEurope wskazują, że pod koniec 2018 roku w sumie z wiatru Dania pozyskała blisko 5 758 MW.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Błazenki zagrożone wyginięciem

Ryba, która zdobyła światową popularność dzięki animowanemu filmowi „Gdzie jest Nemo?” w wyniku globalnego ocieplenia może wyginąć. Zmiany klimatu wpływają na zmiany w środowisku naturalnym, do których wymagający gatunek może się nie przystosować.

Powietrze w domu gorsze niż smog?

Eksperci ostrzegają, że powietrze, którym oddychamy w domach, może być bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz – i to nawet o 70%. Przyczyny są różne – od tych oczywistych, (np. palenie papierosów), do bardziej zaskakujących, jak suszenie ubrań na grzejnikach.