Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dbaj o higienę w sposób ekologiczny

Dbaj o higienę w sposób ekologiczny

Dbanie o higienę może iść w parze z ekologią. Lekarze są zgodni – umiar w stosowaniu detergentów sprawia, że nasz organizm lepiej funkcjonuje, a środowisko na tym korzysta. Warto więc w swoim domu wprowadzić kilka zasad i praktyk proekologicznych. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Sterylne środowisko jest szkodliwe dla naszego organizmu, zaburza florę bakteryjną i może powodować większą skłonność do alergii. Stosowanie detergentów z umiarem to zalecenia lekarzy.  Na pewno wyjdzie to też na zdrowie środowisku. Oto kilka zasad, które można wprowadzić w domu od zaraz:

1. Szczelny kran i spłuczka

Cieknący kran to strata ok. 5 tys. litrów wody rocznie, zepsuta spłuczka w toalecie ze strużką szerokości 1 mm to aż 9 litrów zmarnowanej wody na godzinę (w ciągu doby 216!). Woda, która przez nieszczelną spłuczkę leciałaby przez rok, mogłaby napełnić aż 800 wanien. Nie zwlekajmy z naprawą usterek w łazience.

2. Mycie zębów przy zakręconym kranie

Zakręcony kran przy myciu zębów to podstawa, uczmy tej zasady także dzieci. To proste!

3. Prysznic zamiast kąpieli

Jeśli bierzemy prysznic, zużywamy ok. 15 litrów na minutę. Kąpiel to 150 litrów – rachunek jest więc prosty.

4. Perlator. Co to jest?

Bateria z perlatorem zmniejsza strumień wody. To specjalistyczna nakładka, którą montuje się na wylewkę baterii. Dzięki perlatorowi możemy zaoszczędzić trochę wody, choć optycznie strumień wydaje się większy.

5. Pranie z umiarem

Starajmy się prać z umiarem, nie wrzucajmy kilku ubrań nawet na krótki program. Lepiej zaczekać i wrzucić do prania więcej rzeczy. Wybierajmy też krótszy czas prania.

6. Orzechy do prania

Orzechy piorące są nie tylko naturalne, ale też działają antygrzybiczo i antyalergicznie. To sprawdzony środek piorący z Indii. Warto spróbować! Nie ma żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby trafiać do gruntów.

7. Szampon i pastę wyciskajmy do końca

Starajmy się używać detergentów do ostatniej kropli. Maksymalne wykorzystanie kosmetyków ograniczy zużycie plastiku. Pastę przetnijmy, szampon czy żel pod prysznic możemy nieco rozcieńczyć wodą.

Sprawdźcie, jakie są konsekwencje Waszych codziennych wyborów i jaki jest Wasz ślad węglowy:

chooseko baner

źródło: smoglab.pl

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.