Fala upałów przetacza się w tym tygodniu przez Włochy, podsycając pożary na południu kraju, zwłaszcza na Sycylii i w Kalabrii. 11 sierpnia w Syrakuzach na Sycylii padł nowy europejski rekord – 48,8°C. Zagrożony jest park przyrodniczy wpisany na listę UNESCO. Częste i ekstremalne zjawiska pogodowe to jeden ze skutków zmian klimatu.
Spis treści
„Lucyfer” nadchodzi, a wraz z nim pożary i rekordy temperatur
Antycyklon, nazwany przez włoskie media „Lucyferem”, to potężna fala upałów, która nadciąga nad Włochy z Afryki. Przewiduje się, że potrwa ona co najmniej do 15 sierpnia, jednak nie oznacza to koniec upalnego lata na południu Europy.
W środę (11.08.2021) temperatura w Syrakuzach na Sycylii osiągnęła 48,8 stopni Celsjusza, czyli nowy europejski rekord wszech czasów. W związku z falami gorąca, Departament Ochrony Cywilnej (Dipartimento della Protezione Civile) wydał specjalny komunikat ostrzegający przed zwiększonym ryzykiem pożarów.
Włochy: 300 interwencji w 12 godzin
Tylko w ciągu ostatnich 12 godzin (11.08.2021) strażacy w regionie Sycylii i Kalabrii interweniowali aż 300 razy. Tak wygląda akcja gaśnicza włoskich służb:
Stan wyjątkowy na Sycylii, skarby UNESCO zagrożone
Pasmo górskie Madonie, w pobliżu stolicy Sycylii – Palermo, od kilku dni trawione jest przez płomienie. Pożary niszczą uprawy, domy i budynki przemysłowe.
Gubernator Sycylii Nello Musumeci wezwał do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Z Rzymu, aby spotkać się z lokalnymi burmistrzami, przybył w środę minister rolnictwa Stefano Patuanelli.
Z kolei w Kalabrii pożary zagroziły pasmu górskiemu Aspromonte, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na swoje wyjątkowe znaczenie geologiczne.
Pożary we Włoszech a zmiany klimatu
Wiceszef ekologicznej organizacji pozarządowej WWF we Włoszech, Dante Caserta, wezwał do zmobilizowania działań, w tym o wsparcie gaśnicze z powietrza.
– Należy ugasić płomienie, albo będzie za późno i na zawsze stracimy bezcenne dziedzictwo – powiedział Caserta.
W ostatnich tygodniach we Włoszech odnotowano tysiące pożarów, z których jeden na zachodzie Sardynii spustoszył prawie 20 000 hektarów ziemi. To jeden z najgorszych pożarów we Włoszech od dziesięcioleci.
Chociaż ekstremalne zjawiska pogodowe istniały od zawsze, a Włochom nie są obce intensywne upały, eksperci twierdzą, że kryzys klimatyczny sprawia, że fale upałów są coraz częstsze i bardziej niebezpieczne.
Jak pokazują dane UE, tegoroczny sezon pożarów jest znacznie bardziej niszczycielski niż średnia z poprzednich lat.
Źródła: thelocal.it, Twitter.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.