Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Diugoń przybrzeżny, najłagodniejszy olbrzym oceanu uznany za gatunek wymarły w Chinach

Diugoń przybrzeżny, najłagodniejszy olbrzym oceanu uznany za gatunek wymarły w Chinach

Naukowcy z Chin ogłosili diugonia przybrzeżnego, znanego również jako piersiopławka, za funkcjonalnie wymarły gatunek. Ten olbrzymi ssak morski uznawany był za najłagodniejszego, podwodnego olbrzyma. Co doprowadziło do jego wyginięcia? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Diugoń funkcjonalnie wymarły w Chinach 

Ostatnie z badań opublikowanych na łamach The Royal Society dowodzi, że ostatni gatunek  z rodziny diugoniowatych jest funkcjonalnie wymarły w Chinach. Oznacza to, że żyjące osobniki nie są zdolne do reprodukcji i zwiększenia populacji. Gatunek wcześniej został również uznany za wymarły na Tajwanie.

Analiza wykazała, że od 2000 roku obecność diugoni przybrzeżnych (Dugong dugon) nie została zarejestrowana przez żadne wyprawy terenowe. Udokumentowane obserwacje diugoni drastycznie spadły od 1975 roku. Ankieta została również przeprowadzona wśród mieszkańców przybrzeżnych wiosek, w okolicach których zauważono piersiopławki w przeszłości. Tylko trzy osoby spośród 788 ankietowanych widziały ssaka morskiego w ciągu ostatnich pięciu lat. 

Na podstawie tych odkryć jesteśmy zmuszeni stwierdzić, że diugonie doświadczyły szybkiego załamania populacji w ciągu ostatnich dziesięcioleci i obecnie są funkcjonalnie wymarłe w Chinach. Nasze badanie dostarcza dowodów na nową regionalną utratę charyzmatycznego morskiegi olbrzyma i pierwsze zgłoszone funkcjonalne wyginięcie dużego kręgowca w chińskich wodach morskichczytamy w badaniach. 

Najłagodniejszy olbrzym oceanu

Diugoń to jedyny roślinożerny morski ssak, którego bardzo powolny tryb życia prawdopodobnie nadał mu tytuł najłagodniejszego olbrzyma oceanu. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć do 3 metrów długości i ważyć nawet 400 kg. Ich jedynym pożywieniem jest trawa morska, a na szukaniu i spożywaniu jej spędzają całe dnie. 

m9ZEtuKTx25ykhMkspoYlk 3 EGmp0ikwV0Vxhfhx8fHe 7lLhVsuvfJFdV3VMzzXHVrqVFhachU21fRjbgTfdGPw5ZtChavmXK6Nf jObEfVdGH LNGFPwKUxKHpsX370vZI9BOgEsTwF9i bjFhdFG7W9Bmx7HBRYdUctj J8eDsTTSEk8oW FA
Diugoń jedzący trawę morską w oceanarium w Dżakarcie. Źródło: Wikimedia Commons

Ten spokrewniony z manatem ssak wodny występuje w 37 innych tropikalnych regionach świata – w szczególności na wodach przybrzeżnych Oceanu Indyjskiego i zachodniego Pacyfiku. Jednak w każdym z miejsc jego populacja gwałtownie maleje, co sprawiło, że znalazł się na czerwonej liście zagrożonych gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. 

Co doprowadziło do wyginięcia diugoni przybrzeżnych? 

Jak czytamy w badaniu, ponieważ diugonie trzymają się terenów przybrzeżnych, ich siedliska są narażone na presję człowieka. W XX wieku te łagodne ssaki morskie były atrakcyjnym celem dla myśliwych ze względu na mięso, kości oraz tłuszcz. Polowania na diugonie są ważną częścią tradycji niektórych wysp na Pacyfiku czy Australii. 

pkEL0lgPa2YEfbq2HQEfvHc7hZjuOhIuGcJUyjXq6a6rptU3zoE2mszl4pdHPfimkVmjgw KGSHhuzRFNMkZNrkZt51MVsa81Gc0B7BNEEhcKh4peu TpzweZngQZQbuuziXGjWVWFrGAgMHEXYnFKuNFKagmkpWYrFLbEis1h7OTo x8 MnrX 2XA
Mężczyzna z dwoma upolowanymi diugoniami w latach 20. XX wieku. Źródło: Wikimedia Commons  

Pomimo ochrony prawnej, populacja piersiopławek nadal malała. Za główną przyczynę ich wymarcia uważa się utratę siedlisk. Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska szacuje, że co roku na świecie znika aż 7% obszarów pokrytych trawą morską. To skutek działalności człowieka, przede wszystkich zanieczyszczeń przemysłowych, rozwoju rybołówstwa, nieuregulowanych połowów oraz ocieplenia wód. 

Źródła: doi.org/10.1098/rsos.211994, marinemammalscience.org, bbc.com

Fot. główna: Wikimedia Commons 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.