Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dla Polaków kryzys klimatyczny to abstrakcja. Raport „Postawy ekologiczne Polek i Polaków”

Dla Polaków kryzys klimatyczny to abstrakcja. Raport „Postawy ekologiczne Polek i Polaków”

Na zlecenie Blue Media przygotowano badania, które miały ocenić, jak Polacy postrzegają kryzys klimatyczny i jak według nich wygląda sytuacja ekologiczna. Z analizy odpowiedzi wynika, że dostrzegamy zagrożenie, ale nie umiemy oszacować jego skali. I nie podejmujemy działań, aby z nim walczyć.

BANER MOBILEB1
Reklama

Metodyka badania

Grupą badawczą objęto 1090 Polaków w wieku od 18-65 lat, stanowiących reprezentacyjną grupę badanych.

H0avcX1fKyc 08vccSfU1wPoLJJyKNG82hxvB8frxj96XcthpFmWGtZjg8ddx1nSErUso1qn 1KK zLkwbx
Demografia badania, źródło raport Blue Media

Sprzeczne odpowiedzi – z czego wynikają?

Z danych wynika, że trzy czwarte Polaków zgadza się, że mamy do czynienia z kryzysem ekologicznym i że naukowcy i media mają rację. Jednocześnie tylko połowa z nich uważa, że należy podjąć radykalne działania w kontekście globalnym oraz osobistym.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Takie rezultaty badań mogą wskazywać na to, że zmiany klimatu są dla nas zjawiskiem zbyt odległym i abstrakcyjnym i nie kojarzymy go z codziennymi obowiązkami i rutyną dnia codziennego.

Sporo niedowiarków

Co dziesiąta badana osoba nie wierzy w to, że kryzys klimatyczny jest realny, a 15% nie wie, co myśleć. Niedowiarki wskazywały na to, że badania często są przesadzone, jednostronne i nieobiektywne.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Niewierzących w doniesienia ekologów i badaczy jest więcej wśród mieszkańców wsi, gdzie aż 21% mówi, że kryzysu ekologicznego nie ma. Może być to spowodowane tym, że na terenach miejskich globalne ocieplenie i smog to dużo częstsze problemy niż w małym miejscowościach.

badanie
Źródło: Raport Blue Media

Bardzo świadome zbliżającego się zagrożenia są kobiety (wśród nich tylko 6% wykazuje postawę antyekologiczną), wśród mężczyzn ten odsetek to aż 14%.

W tym miejscu dane z pewnością zaskoczą wielu. Wydawałoby się, że to właśnie młodzi ludzie w pełni dostrzegają powagę sytuacji. Przecież coraz więcej nastoletnich aktywistów dochodzi do głosu i stara się działać na rzecz klimatu, nawet w skali globalnej. Można tu wymienić Gretę Thunberg, Boyana Slata czy Zuzannę Borowską. Nie można też zapomnieć o indyjskim chłopcu o imieniu Haaziq Kazi, którego można było wysłuchać podczas konferencji poświęconej klimatowi Carbon Footprint Summit, którą objęliśmy patronatem medialnym.

Tymczasem to grupa wiekowa powyżej 55 lat mniej bagatelizuje ekologię niż ludzie młodsi. Może być to wina nieodpowiedniej edukacji ekologicznej, na co wskazuje wiele naukowców, która nie uczy o zagrożeniach lub szerzy mity i półprawdy.

Syndrom wyparcia

Jako naród wiemy, że kryzys istnieje, połowa badanej grupy potwierdziła ten fakt. Ale na tym poprzestajemy i raczej nie skupiamy się na realnych działaniach. Wymagałoby to od nas zmiany przyzwyczajeń, a na to nie jesteśmy gotowi. Wielu, którzy wierzą w zbliżającą się katastrofę popada w pesymizm i czarne myśli sądząc, że nic już nie można zrobić.

Tymczasem wiele rzeczy które robimy może nie tylko opóźnić zmiany, ale też spowodować ich zatrzymanie. Zachęcamy do przeczytania pełnego raportu i wyciągnięcia własnych wniosków oraz otwartej na pomysły głowy i poszukiwania rozwiązań.

Pełen raport znajdziecie na stronie: https://bluemedia.pl/eco

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.