Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza edycja Carbon Footprint Summit za nami

Pierwsza edycja Carbon Footprint Summit za nami

W sobotę 10 października odbyła się konferencja Carbon Footprint Summit. Pomimo niełatwych czasów pandemii udało się spotkać tym, którym los planety nie jest obojętny. Prelegenci z kraju i zza granicy podzielili się swoimi przemyśleniami na temat zmian klimatu, a także chętnie wchodzili w dyskusję z uczestnikami spotkania.

BANER MOBILEB1
Reklama

Technologie przyszłości

W przestrzeni partnerskiej Fair Job Fairs, gdzie głównym moderatorem był Paweł Orleański, dyskutowano na temat trendów, które poprowadzą gospodarkę światową ku transformacji. W panelach dyskusyjnych udział wzięli m.in. Jacek Górski, dyrektor marki Opel, Dawid Kmiecik, prezes Nexity oraz Olga Malinkiewicz, dyrektor techniczna Saule Technologies. W związku z hybrydową formułą część prelegentów była obecna na miejscu, inni łączyli się online.

– Dla nas wszystkich, niezależnie od tego, ile mamy lat, ważny powinien być czas. Za późno orientujemy się, że jest on ważny. Przechodzimy obok tych wszystkich wspaniałych technologii i myślimy, że może segregowanie śmieci ma jakieś znaczenie, może panele fotowoltaiczne mają jakieś znaczenie. Ale jeśli już teraz zaczniemy masowo, jako społeczeństwo, wdrażać te rozwiązania, to ma to gigantyczne znaczenie dla nas wszystkich i dla kolejnych pokoleń – powiedział w mowie powitalnej Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Goście podczas paneli dyskusyjnych oraz prezentacji poruszali tematy elektryfikacji zmniejszającej ślad węglowy, marnowania żywności, zrównoważonego biznesu, Smart City oraz lokalnych inicjatyw prośrodowiskowych.

Swoją prezentację wygłosiła również Zuzanna Borowska ze stowarzyszenia Młodzi dla Klimatu. Aktywistka odpowiedziała na pytanie, czy warto być klimatycznym entuzjastą. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
1 130

Globalna dyskusja

W tym samym czasie na dachu budynku Kärcher Hala Cracovia odbywała się konferencja, w której udział wzięli naukowcy, przedsiębiorcy i działacze z całego świata. 

O wpływie zmian klimatycznych na postawy społeczne i strategie biznesowe opowiadali dr Aleksandra Kardaś, Mark van der Werf oraz dr inż. Dorota Pierri. 

– Już od połowy XIX wieku temperatura wzrosła średnio o 1 st. Celsjusza. […] Klimat się ociepla. Jakie mamy na to dowody? Skąd to ocieplenie? Odpowiedzią są właśnie badania i nauka, które wyjaśniają nam najważniejsze prawa fizyki, czyli przede wszystkim zachowanie energii – rozpoczęła swój wykład na temat zmian klimatu dr Aleksandra Kardaś, fizyczka i współautorka książki „Nauka o klimacie”.

Natomiast swoimi sposobami na wspieranie zrównoważonego rozwoju społecznego i biznesowego w czasach kryzysu klimatycznego podzielili się Leyla Acaroglu, Bruno Bastos Sales oraz Haaziq Kazi. 

– Jedną z największych przewag konkurencyjnych w biznesie jest zrozumienie, jak działa gospodarka obiegu zamkniętego i przyjęcie zrównoważonego rozwoju – powiedziała Leyla Acaroglu, założycielka agencji projektowych Disrupt Design i Eco Innovators.

1 111

Mieliśmy szansę wysłuchać także dr Olgi Malinkiewicz, Claudio Geykena i Anirudha Sharmy. Zaprezentowali oni efektywne i zmniejszające ślad węglowy technologie nowoczesnych społeczeństw. 

– Hasło „elektromobilność” towarzyszy nam już od kilku lat, natomiast bez postępu, jakiego dokonała Tesla, nie bylibyśmy w miejscu, w którym jesteśmy w tej chwili. Większość producentów pojazdów elektrycznych ogłosiła, że będzie przechodzić całkowicie na elektromobilność i to oczywiście znacznie wpłynie na obecny świat – stwierdził Claudio Geyken, przewodniczący organizacji CommUnity by InnoEnergy.

W panelu pod nazwą „Świat 2050. Zmiana jest jedyną stałą” wzięli udział dr Jakub Małecki, Piotr Hołubowicz oraz Miguel Varela. 

Przestrzeń pełna inspiracji

Podczas wydarzenia mieliśmy okazję nie tylko rozmawiać na temat zmian klimatu, lecz także wymienić się doświadczeniami i wspólnie inspirować do podejmowania niewielkich działań wspierających naszą planetę. W przestrzeni partnerskiej Fair Job Fairs, poza panelami dyskusyjnymi i prezentacjami, mogliśmy poznać firmy wdrażające „zielone” strategie. Swoje stoiska mieli SEEDiA – firma tworząca nowoczesne i innowacyjne obiekty użytkowe zasilane energią słoneczną, Saule Technologies – firma opracowująca ogniwa fotowoltaiczne z perowskitów czy Columbus –  lider polskiego rynku fotowoltaiki. Ponad 50 osób zrobiło swój zielony ekosystem, czyli las w słoiku z pomocą przedstawicieli Ekoartproject. Organiczną kawą raczyła wszystkich Woseba. Nie mogło również zabraknąć przestrzeni organizatora wydarzenia Carbon Footrpint Foundation.

1 49

Sztuka śmiecenia

W przestrzeni partnerskiej stoisko miała także nasza redakcja. Przygotowaliśmy specjalną wystawę obrazów i instalacji pt. „Sztuka śmiecenia”, w ramach których chcieliśmy zwrócić uwagę na globalny problem zanieczyszczenia. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, a to oznacza, że naszych czytelników również rażą wszechogarniające śmieci i są chętni, by walczyć z tym problemem. Odwiedzający chętnie losowali ekociekawostki i zapisywali się do newslettera. Wszystkim, którzy dołączyli do listy subskrybentów, podarowaliśmy sadzonkę. 

1 1

Dziękujemy, że byliście z nami w ten wspaniały dzień! Chcemy nadal inspirować Was do zmiany nawyków na lepsze i dbania o naturę. Zaglądajcie na nasz kanał na You Tube. Podczas Carboon Footprint Summit przeprowadziliśmy kilka ciekawych wywiadów z prelegentami i wystawcami. Będziemy je na bieżąco publikować. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.