Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza polska stacja ładowania na słupie oświetleniowym już w Gdyni

energa

Pierwsza polska stacja ładowania na słupie oświetleniowym już w Gdyni

Wraz z rozwojem elektromobilności w Polsce prawdopodobnie będziemy świadkami nadejścia nowej ery w dziedzinie motoryzacji i transportu. Oryginalny i pionierski projekt, którego pomysłodawcą jest Energa Oświetlenie z Sopotu, wykorzystuje uliczną latarnię w Gdyni do stworzenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

BANER MOBILEB1
Reklama

Energa Oświetlenie prowadzi aktualnie pilotażowy program proponujący oszczędne i efektywne rozwiązania z branży elektromobilności. We współpracy z Portem Gdynia powstała pierwsza  w Polsce instalacja tego typu, a gdynianie zainteresowani rozwojem branży OZE mogą jako pierwsi przetestować to urządzenie. W przyszłości będą mogli skorzystać z większej ilości tego typu zielonych rozwiązań rozsianych w różnych punktach miasta. Na razie ładowarka znalazła się na słupie oświetleniowym w rejonach kompleksów biurowych i portu.

Efektywne urządzenie

Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy elektromobilnych  pojazdów (elektrycznych rowerów, hulajnóg oraz aut) będą mogli korzystać ze stacji ładowania działającej na słupie oświetlenia miejskiego. Czy takie rozwiązanie będzie cieszyć się popularnością wśród Polaków? Okaże się wkrótce.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Niewątpliwym plusem budowy takiej ładowarki jest wykorzystanie istniejącej już infrastruktury. Taki system pozwala zaoszczędzić na dodatkowych kosztach inwestycji, włączając w to znacznie skrócony czas potrzebny na budowę instalacji od zera.

Jerzy Brudnik, Prezes Zarządu Energi Oświetlenia, tak komentuje instalację pomysłowej ładowarki:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Cieszymy się, że test technologii montażu stacji ładowania – pomysł polski, dostosowany do warunków naszego systemu oświetlenia, zostanie przeprowadzony we współpracy z poważnym podmiotem na rynku, jakim bez wątpienia jest Port Gdynia. […] Dużą wartością dodaną jest fakt, iż na pełen montaż stacji na słupie oświetleniowym potrzeba ok. 2-4 miesięcy, podczas gdy dla standardowej wolnostojącej stacji w niektórych przypadkach może to być nawet 12-14 miesięcy.

Elektromobilna rewolucja łączy

Elektromobilność wprowadza znaczne przemiany na rynku motoryzacji na całym świecie, również w Polsce. Wykorzystując alternatywne rozwiązania, jakimi są pojazdy elektryczne, możemy ocieplać również nasze stosunki międzynarodowe. Dzięki instalacji ładowarki w Porcie Gdynia możemy liczyć, że rozwiązaniem tym zainteresują się nasi sąsiedzi ze Skandynawii, którzy upodobali sobie już dawno elektromobilną metamorfozę.

Gdyńska stacja ładowania wpisuje się w hasło „greenport”. Idea obrana przez Port Gdynia ma być jednym z rozwiązań opartym o zasady zrównoważonego rozwoju. Działanie skierowane na wdrażanie coraz to nowszych, bardziej ekologicznych rozwiązań prowadzi do osiągnięcia wspólnych, międzynarodowych celów – poprawy jakości życia w każdym regionie.

Program pilotażowy zakłada powstanie kolejnych stacji poza portem, które pojawią się na terenie miasta Gdyni. Ich instalacja i oddanie do użytku przewidziane są jeszcze w tym roku.

current gas station 4636710 1920

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.