ZE PAK realizuje zieloną strategię. Kupuje stacje tankowania wodorem

ZE PAK realizuje zieloną strategię. Kupuje stacje tankowania wodorem

ZE PAK, producent energii należący do koncernu Zygmunta Solorza, podpisał umowę z Nel Hydrogen, światowym liderem infrastruktury wodorowej. W jej wyniku otrzyma stacje tankowania zielonym wodorem dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Będą to pierwsze tego typu urządzenia ZE PAK w Polsce.

Kluczowa rola gospodarki wodorowej

Zakup nowoczesnych stacji ładowania wpisuje się w realizowaną przez Zygmunta Solorza strategię transformacji energetycznej, która z kolei jest zgodna z założeniami porozumienia paryskiego.

Innowacyjne urządzenia o nazwie H2Station dostarczy norweska firma Nel Hydrogen. Ze stacji będą mogli skorzystać właściciele pojazdów osobowych i ciężarowych oraz kierowcy autobusów. Będzie to możliwe już w 2021 roku.

Wierzę, że gospodarka wodorowa może odgrywać kluczową rolę w dążeniu zarówno ZE PAK, jak i Polski do realizacji celów wyznaczonych podczas konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 r. Zielony wodór wydaje się być najlepszym  rozwiązaniem, które może pomóc w skutecznej dekarbonizacji wielu dziedzin polskiej gospodarki. Jest też ważną częścią zielonej transformacji ZE PAK – skomentował Zygmunt Solorz.

H2Station

Dzięki H2Station możliwe będzie załadowanie do 100 kg wodoru w czasie do 3 godzin. W opcji dedykowanej pojazdom osobowym urządzenie umożliwi załadowanie do 500 kg dziennie, z kolei wersja przeznaczona dla ciężarówek i autobusów będzie posiadała pojemność 1500 kg. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

– Jesteśmy podekscytowani możliwością wejścia do kolejnego kraju w Europie z naszymi rozwiązaniami paliwowymi H2Station. Widzimy atrakcyjne możliwości rynkowe w Polsce i jesteśmy dumni, że ZE PAK, który jest wiodącą firmą energetyczną w Polsce z interesującymi planami budowy łańcucha wartości zielonego wodoru, wybrał nasze rozwiązania paliwowe – powiedział Jens Egholt z Nel Hydrogen Fueling.

Strategia zielonej transformacji

Gospodarka wodorowa jest jednym z kluczowych punktów strategii ZE PAK dotyczącej zielonej transformacji. W 2021 roku w Koninie zostanie uruchomiony elektrolizer do produkcji zielonego wodoru. Zygmunt Artwik, Wiceprezes Zarządu ZE PAK SA tłumaczy, że zielony wodór jest całkowicie zeroemisyjny.

Działania wpisują się w misję Stowarzyszenia Programu Czysta Polska, założonego przez Zygmunta Solorza.

Zielony wodór to opcja, na którą stawia coraz więcej światowych firm. Nie tak dawno pisaliśmy o wodorowych ciężarówkach marki Hyundai, a także wykorzystaniu paliwa wodorowego w nowym modelu Airbusa.

Źródło: interia.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.