1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pełnomocnik ds. gospodarki wodorowej

Pełnomocnik ds. gospodarki wodorowej

Rząd powołał pełnomocnika ds. gospodarki wodorowej. Jakie będą główne zadania osoby zajmującej to stanowisko? Między innymi opracowywanie kierunków rozwoju technologii wodorowych na rzecz transportu i nowoczesnej energetyki. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Stanowisko pełnomocnika ds. gospodarki wodorowej zostało powołane na mocy projektu rozporządzenia Rady Ministrów zainicjowanego przez szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. 

Zadania nowego pełnomocnika ds. gospodarki wodorowej

Cel powołania tego typu stanowiska powiązany jest z przygotowywanym przez resort klimatu projektem strategii wodorowej. Zgodnie z zapowiedzią Michała Kurtyki ma on trafić do konsultacji już jesienią tego roku.  

Pełnomocnik nada odpowiedni impet dla przygotowania krajowej perspektywy wykorzystania wodoru jako nośnika energii o ogromnym potencjale rozwojowympodkreślono w rozporządzeniu Rady Ministrów. 

Pełnomocnik ds. gospodarki wodorowej skupiony będzie m.in. na kierunkach rozwoju i wykorzystania technologii wodorowych w nowoczesnej energetyce i transporcie. Do jego zadań będzie należało inicjowanie działań promujących wodór. Wśród nich kluczową rolę odegra wdrażanie rozwiązań dotyczących infrastruktury i odpowiedniej legislacji. 

Wsparcia w obsłudze technicznej i organizacyjnej pełnomocnikowi udzieli kancelaria premiera. Natomiast wsad merytoryczny zapewni międzyresortowy zespół badawczy. 

Strategia wodorowa do roku 2030

Jesienią tego roku do konsultacji społecznych trafi tzw. Strategia wodorowa do roku 2030. Pracuje nad nią Ministerstwo Klimatu pod przewodnictwem Michała Kurtki. Cel to opracowanie łańcucha wartości, które wesprą rozwój niskoemisyjnych technologii wodorowych i przełożą się na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Docelowo resort zakłada, że wodór będzie istotną częścią paliw transportowych. Wymaga to jednak wdrożenia odpowiednich regulacji rynkowych. W planach jest również stworzenie możliwości budowy instalacji na wodór o mocy 2-4 GW. 

Ministerstwo Klimatu podkreśla, że dynamiczny rozwój sektora wodorowego przełoży się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez Polską. 

Źródło: cire.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.