Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Świdnica: W jednym z budynków zaklejono gniazda jerzyków

Świdnica: W jednym z budynków zaklejono gniazda jerzyków

W jednym ze świdnickich bloków zaklejono pianką izolacyjną miejsce, gdzie swoje gniazdo miały jerzyki. Osoba, która zleciła uszczelnienie otworów, zapewnia, że młode wyfrunęły z gniazda. Ptaki jednak przez wiele godzin próbowały dostać się do środka.

Reklama

Jerzyki – gatunek szalenie pożyteczny 

Jerzyki to niezwykle pożyteczne ptaki – ich dieta skupia się na gatunkach dla nas niepożądanych, czyli na insektach. Szacuje się, że jeden ptak w ciągu doby może zjeść nawet do 20 tys. komarów i meszek. W Polsce obejmuje je ochrona gatunkowa.

Kiedyś głównym siedliskiem jerzyków były skały. Dziś równie dobrze odnajdują się w miastach, zakładając gniazda w szczelinach budynków czy zagłębieniach pod dachami.

Zaklejono gniazdo jerzyków

Takie gniazdo jerzyków znajdowało się na budynku przy ul. Okrężnej w Świdnicy. Niestety spokój ptaków został poważnie zakłócony. Miejsce ich gniazdowania zostało zaklejone pianką izolacyjną. 

Dzisiaj rano podjechał wysięgnik i coś tam na górze panowie robili. Myślałam, że może przy elewacji, ale później znajoma pokazała mi, że zostało zaklejone miejsce gniazdowania jerzyków. Dorosłe ptaki co chwilę tam przylatywały, próbowały wydziobać tę piankę. Bardzo się martwię, że w środku mogły być pisklętarelacjonowała mieszkanka Świdnicy. 

Jeszcze wiele godzin po zaklejeniu otworu jerzyki nadal próbowały dostać się do gniazda.

Straż Miejska wyjaśnia sprawę

Wyjaśnieniem całej sprawy zajęli się strażacy. Udało się ustalić, że Miejski Zarząd Nieruchomości, który zarządza budynkiem nie zlecał wykonania tych prac. Właścicielka mieszkania przyznała, że to ona zleciła uszczelnienie przewodu pieca gazowego. 

Pani zapewniła, że czekała z pracami, aż jerzyki wyprowadzą młode. Stwierdziła, że przewód musiał zostać wyczyszczony i zabezpieczony. Dyżurny straży rozmawiał z panią tylko telefonicznie, ale była bardzo otwarta i gotowa do pokazania dokumentów i rachunków za wykonaną pracę. Wyjaśnimy to do końcapowiedział Edward Świątkowski, kierownik prewencji w świdnickiej Straży Miejskiej.

Źródło: swidnica.24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.