Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zero waste w Krakowie. Mapy z punktami promującymi ten styl życia

Zero waste w Krakowie. Mapy z punktami promującymi ten styl życia

Na mapy promujące punkty handlowe i usługi w stylu zero waste można się natknąć na Nowej Hucie w Krakowie. Ich pomysłodawczynią jest Joanna Kądziołka, krakowianka i działaczka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Co znajdziecie na mapach?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pomysł na mapy to efekt kampanii #blisko. Jej główną ideą jest ograniczenie wytwarzania odpadów i próba podejmowania działań na rzecz walki ze zmianami klimatu. Tu kluczowe jest ograniczenie emisji CO2, troska o zasoby naturalne i redukowanie ilości śmieci. 

Mapy punktów usługowych zero waste w Krakowie

Póki co spacerując po Nowej Hucie w Krakowie możecie się natknąć na trzy tego typu mapy. Znajdują się one przy: Alei Róż, al. Jana Pawła II i Placu Centralnym. Opiekuje się nimi krakowski Zarząd Transportu Publicznego. 

Na mapach oznaczone są wszystkie punkty usługowe z okolicy, takie jak targi, sklepy czy kawiarnie, które na co dzień starają się być zero waste. Co to oznacza w praktyce? Ich klienci nie skorzystają z plastikowej foliówki lub jednorazowego kubeczka. Ponadto mapy uwzględniają również warsztaty rzemieślnicze. To w nich możecie dać drugie życie np. starym ubraniom lub sprzętom. Idea jest taka, aby dotrzeć do oznaczonego na mapie miejsca w niespełna 10 minut spokojnym spacerem. 

Zero waste, czyli kupuj lokalnie i daj drugie życie starym rzeczom

Joanna Kądziołka, inicjatorka projektu #blisko i aktywistka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, podkreśla istotę kultury naprawiania starych rzeczy, zamiast kupowania nowych. 

Pomysł jest urzeczywistnieniem takiego stylu życia, w którym kupujemy lokalnie, przy użyciu własnych torebek, pudełek, kubków oraz korzystamy z usług naprawy, takich jak szewc czy krawcowa. Aby kupić warzywa, możemy dotrzeć pieszo na plac targowy, a gdy zepsuje nam się komputer, nie musimy go wyrzucać lub wysyłać do naprawy do innego miasta, bo możemy skorzystać z lokalnego wsparciamówi Kądziołka. 

Mapy mają zwrócić uwagę krakowian na ideę zero waste oraz postępujące zmiany klimatu. 

Źródło: noizz.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.