Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Do 2030 UE będzie potrzebowała 108 GW magazynów energii

Do 2030 UE będzie potrzebowała 108 GW magazynów energii

Generalna Dyrekcja ds. Energii Komisji Europejskiej obliczyła, że Unia potrzebuje 108 GW magazynów energii do 2030 roku. Magazynowanie polegałoby nie tylko na budowie stacjonarnych wielkich baterii, ale również na wykorzystaniu wodoru. Ustabilizuje to systemy energetyczne, ale również skutecznie doprowadzi do dekarbonizacji UE.

Reklama

Studium na temat magazynowania energii – Wkład w bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Europie” opracowała Generalna Dyrekcja ds. Energii Komisji Europejskiej w celu określenia wykorzystania magazynów w ramach bezpieczeństw energetycznego. Magazyny zapewnią konieczną do dekarbonizacji gospodarki energetycznej elastyczność w systemie. W raporcie Dyrekcja sprawdziła obecne w Europie projekty magazynujące. Na ich podstawie określono potrzebne pojemności, zbalansowane pomiędzy kosztem a bezpieczeństwem.

108 GW magazynów

Dyrekcja ustaliła, że Unia będzie potrzebowała 108 GW magazynów energii w postaci stacjonarnej oraz w postaci zmagazynowanego wodoru, który może posłużyć do ponownego wytwarzania energii elektrycznej. Choć mało prawdopodobne jest, aby elektrolizery były cenowo konkurencyjne do zwykłych magazynów, to zielony wodór musi być wzięty pod uwagę ze względu na “głęboką dekarbonizację”, która ma nastąpić do 2050 roku w UE. W treści studium odnotowano, że do efektywnej elektrolizy wody, odpowiedzialnej za wytworzenie zielonego wodoru, potrzeba 550 GW mocy z OZE.

Popyt na magazyny między 34 a 73 GW

Analitycy Dyrekcji sugerują, że między 2030 a 2050 rokiem popyt na magazyny energii spadnie do poziomu 50 GW. Oprócz rozwoju zastosowania wodoru w energetyce, przyczyni się także do tego inteligentne ładowanie pojazdów elektrycznych oraz ogrzewanie domu razem z magazynowaniem termicznym. Dodatkowe czynniki, jak ogólny rozwój rynku elektromobilności czy decentralizacja systemów ciepłowniczych może ponownie zredukować popyt na duże baterie nawet do 34 GW.

Analitycy zastrzegają jednak, że uwzględniają też spadek cen elektrolizerów, obecnie bardzo drogich w fazie inwestycyjnej. Jeśli obecna sytuacja na tym rynku utrzyma się, to być może popyt na magazyny będzie wyższy – zamiast 50 GW, 73 GW.

Źródło: pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.