1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Do 2100 roku znikną wszystkie rafy koralowe?

Do 2100 roku znikną wszystkie rafy koralowe?

Naukowcy alarmują, że w wyniku zachodzących zmian klimatu wszystkie skupiska raf koralowych mogą wyginąć do 2100 roku. 70-90% wszystkich istniejących koralowców może zniknąć już w ciągu najbliższych 20 lat.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu na Hawajach przygotowali raport o stanie skupisk raf koralowych. Z badań wynika, że z powodu podnoszącej się temperatury oceanów, zakwaszenia wód oraz ich zanieczyszczenia zaledwie w ciągu najbliższych 80 lat mogą wyginąć rafy koralowe. – Do 2100 sytuacja przedstawia się dość ponuro – powiedziała Renee Setter uczestnicząca w badaniach.

Według prognoz, już w ciągu najbliższych 20 lat zniknie w przybliżeniu około 70-90% wszystkich istniejących raf koralowych. Niektórzy działacze na rzecz ochrony środowiska i specjaliści w tej dziedzinie pracują nad odnową koralowców – aby ożywiać umierające rafy, hodują organizmy w laboratoriach, a następnie umieszczają je w środowisku morskim. Jak twierdzą naukowcy, działania te są jednak niewystarczające.

Z analiz wynika również, że do 2045 roku większość środowisk oceanicznych, w których obecnie występują rafy koralowe, przestanie być odpowiednich dla tych organizmów. Po 2100 koralowce będą mogły przetrwać jedynie w kilku punktach, m.in. w Dolnej Kalifornii i Morzu Czerwonym. 

Źródło: rp.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.