Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Domy przyszłości, czyli życie po kryzysie klimatycznym

Domy przyszłości, czyli życie po kryzysie klimatycznym

Można będzie w nich spać, pracować, ćwiczyć i uprawiać warzywa. Słowem – żyć bez wychodzenia na zewnątrz. Hiszpańskie laboratorium W-LAB zaprojektowało nietypowe kabiny. Mają one pełnić funkcje domów w rzeczywistości, która nastanie po zmianie klimatu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Domy przyszłości to konieczność?

Brzmi, jak scenariusz post-apokaliptycznego filmu, ale w rzeczywistości jest jedynie odpowiedzią na warunki życia, jakie przynieść mają zmiany klimatu. Już teraz doświadczamy ekstremalnych upałów i związanych z nimi suszy, niespodziewanych burz czy huraganów. Naukowcy zaproponowali więc wizję osady złożonej z w pełni autonomicznych mieszkalnych kabin.

  • 1Render
  • FogCatcher1

Dom przyszłości – jak będzie wyglądać

Jak wyglądać i działać ma taka kabina? Każda z nich to w pełni autonomiczny projekt z osobną siecią zasilania. Ich aerodynamiczny kształt służy zmniejszeniu siły wiatru i utrzymaniu stabilności kapsuły. Konstrukcja ogranicza też wszelkie wibracje i dźwięki z zewnątrz. Internet może być dostarczany drogą satelitarną, a wszystko pozostałe za pomocą dronów. Wnętrze zaprojektowano tak, by maksymalnie służyło jego mieszkańcom. Jest więc przestrzeń do wszelkich aktywności życiowych, takich jak ćwiczenia, nauka, odpoczynek, a nawet uprawa roślin.

Dostęp do wody pitnej zapewnią pochłaniacze mgły, które wychwytywać mają wilgotność z powietrza oraz specjalne instalacje odsalające wodę. Co ważne, woda ta może być ponownie użyta do uprawy roślin. Energię zapewniać będą pustynne wiatry i mocne słońce.

Niepogoda na jutro

Choć cała koncepcja wydaje się niezwykle przemyślana i logiczna, jej wydźwięk może być przerażający. Taki świat czeka nas za kilkaset, a może i kilkadziesiąt lat. Badacze podkreślają, więc, że już dziś musimy aktywnie produkować energię z zasobów naturalnych, a nie tylko biernie ją konsumować.

źródło: wds-lab.com, designboom.com

zdjęcie główne: projekt osady przyszłości hiszpańskiego laboratorium W-LAB, źródło wds-lab.co

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.