Drugie ognisko ASF w Wielkopolsce. Kolejne zwierzęta do utylizacji

5 kwietnia Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o stwierdzeniu ogniska ASF w Wielkopolsce. Likwidacja ogniska choroby oznacza utylizację zwierząt. 

“Gospodarstwo to zostało uznane za kontaktowe do pierwszego ogniska ASF w tym roku, stwierdzonego 20 marca, zlokalizowanego w miejscowości Niedoradz, gmina Otyń, powiat nowosolski, woj. lubuskie. Prosięta były przemieszczane z gospodarstwa w woj. lubuskim do dalszego odchowu do wspomnianego gospodarstwa (…) było to jedyne gospodarstwo, do którego przemieszczano świnie z gospodarstwa uznanego za pierwsze ognisko ASF w 2020 r.” – podano w komunikacie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Od padłych zwierząt pobrano próbki do badań laboratoryjnych, gospodarstwo było pod ścisłą kontrolą Inspekcji Weterynaryjnej. Obowiązywał w nim zakaz wprowadzania i wyprowadzania zwierząt. 

“Wyniki pierwszych przeprowadzonych badań w kierunku ASF w tym gospodarstwie były ujemne. Natomiast wyniki badań przeprowadzonych 5 kwietnia br. w kolejnych próbkach pobranych od pięciu padłych sztuk, okazały się dodatnie. Obecność wirusa potwierdzono w 2 z 5 próbek skierowanych do badań” – podano w komunikacie. 

W marcu ASF potwierdzono u świń w miejscowości Niedoradz (Lubuskie), ognisko choroby wykryto najpierw w chlewniach, gdzie mieściło się 6 tys. loch. Wśród zwierząt przeznaczonych do utylizacji były też warchlaki i prosięta. Łącznie uśmiercono 20 tys. zwierząt. 

Z powodu zagrożenia ASF hodowcy domagają się pozwolenia na odstrzał sanitarny. Rząd w ubiegłą sobotę zakazał wstępu do lasów, objęci są nimi też myśliwi. 

Źródło: portalspozywczy.pl