Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dryfujące wiatraki TwinWind podbijają głębokie wody na całym świecie

Dryfujące wiatraki TwinWind podbijają głębokie wody na całym świecie

TwinWind to system szwedzkiej firmy Hexicon, która specjalizuje się w farmach wiatrowych. Celem projektu jest rozwój technologii bardziej wydajnych energetycznie i niewidocznych z brzegu wiatraków. Liczba zainteresowanych platformą TwinWind ciągle wzrasta. Czy to morska energetyka przyszłości?

BANER MOBILEB1
Reklama

Hexicon, czyli przełom morskiej energetyki wiatrowej

Hexicon rozwija się od 2009 roku. Ich projekty koncentrują się na dostarczaniu opłacalnej i niezawodnej technologii produkującej energię elektryczną, z dbałością o klimat, środowisko i tworzenie zrównoważonego społeczeństwa. 

Hexicon współpracuje z takimi firmami, jak Schell, Bechtel czy Worley, a platforma wiatraków TwinWind podbiła już Szwecję, Szkocję, Hiszpanię, Portugalię, Anglię, Norwegię i Koreę Południową. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Jak działa TwinWind?

Twin Wind to dryfująca instalacja, która składa się z dwóch turbin wiatrowych i wiatrowskazów przycumowanych w jednym miejscu. To pozwala na umieszczenie mikrofarm daleko od brzegu. Wiatr na otwartych wodach jest znacznie szybszy i silniejszy, co pozwala na generowanie większej ilości energii elektrycznej. 

Nietypowa konstrukcja pozwala na rozmieszczenie większej liczby turbin na morskich wodach, zwiększając ich wydajność, a jednocześnie zmniejszając wpływ na środowisko. TwinWind zmniejsza również całkowite koszty okablowania, stali, instalacji i konserwacji.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Bliźniacze turbiny zmniejszają koszty produkcji  

Oprócz większej efektywności energetycznej, mikrofarma wiatrakówTwinWind ogranicza także koszty produkcji:

  • okablowanie systemu jest mniejsze o około ⅓, ponieważ więcej turbin może znaleźć się na danym obszarze,
  • ma dwukrotnie większą moc niż pojedyncza turbina, 
  • produkcja wymaga mniejszej ilości stali,
  • podwójna konstrukcja TwinWind ogranicza ilość potrzebnego cumowania. 

TwinWind może być również montowany blisko brzegu lub na lądzie. 

Norwegia stawia na energię wiatrową 

Projekt podbił w zeszłym roku Morze Norweskie. W maju Hexicon ogłosił, że pierwsza, pełnowymiarowa platforma TwinWind wypłynie na otwarte wody. Testy przebiegły pozytywnie. Turbina o mocy wielu megawatów ma być wdrożona w 2023 roku i dryfować na obszarze, którego głębokość wynosi 200 m. 

To nie tylko świetna okazja, aby przedstawić opatentowaną technologię Hexicon i możliwości rozwoju projektu, ale przede wszystkim ważny krok dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki temu projektowi możemy zademonstrować wyraźne korzyści płynące z pływających na morzu wiatraków w porównaniu z lądową, jak i przybrzeżną energetyką wiatrową oraz to, jak może ona stać się bardzo istotną częścią przyszłego miksu energii odnawialnej komentuje Marcus Thor, dyrektor generalny Hexicon.

Hexicon planuje farmę wiatrową o mocy 1,400 MW

Pod koniec listopada 2021 roku Hexicon ogłosił plany, w ramach których przy wybrzeżu Korei Południowej ma powstać dryfująca farma wiatrowa o mocy 1,4000 MW. Projekt ma być oddany do użytku przed 2026 rokiem. Wiatraki TwinWind mają generować 4,650,000 MWh energii elektrycznej, a jego koszt wycenia się na 7 miliardów dolarów. 

TwinWind wypłynie na włoskie wody 

Kilka dni temu firma ogłosiła współpracę z Avapa Energy, bolońskim inwestorem w czystą energię. Celem mają być pływające farmy wiatrowe, które będą dostarczać elektryczność do Włoch. 

Dryfująca energetyka wiatrowa z zaawansowaną technologią o niskim wpływie na środowisko, będzie odgrywać istotną rolę we włoskim procesie transformacji energetycznej i cieszymy się, że możemy współpracować z Hexicon w celu rozwoju pływających parków wiatrowych na włoskich wodach powiedział Alberto Dalla Rosa, przedstawiciel Avapa Energy

Sprawdź inne innowacje w morskiej energetyce wiatrowej: 

Źródła: hexicon.eu, metcentre.no, offshorewind.biz Fot.: hexicon.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.