Dworzec Zachodni w Warszawie zasilany energią słońca

Dworzec Zachodni w Warszawie zasilany energią słońca

Na modernizowanym Dworcu Zachodnim w Warszawie niebawem pojawi się kompleksowa instalacja BIPV (fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami). Za dostawę i wykonanie instalacji odpowiada firma ML System.

Słońce nad Warszawą

To kolejna „zielona” realizacja firmy w stolicy. Kontrakt opiewa na kwotę 27 mln zł netto, a łączna powierzchnia modułów wynosi 12 tys. m2. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest Budimex.

 – Dworzec Zachodni to kolejna – po Rotundzie PKO, siedzibie PGNiG, a także Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej – realizacja w stolicy, gdzie zainstalujemy innowacyjne technologie BIPV oraz PV naszej produkcji. Jesteśmy ważną częścią unijnej strategii na rzecz fali renowacji budynków – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Aktualnie spółka realizuje w Warszawie instalacje o mocy 6,7 MW dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Dworce się zmieniają

Pod koniec ubiegłego roku PKP SA ogłosiło, że planuje zainstalować panele fotowoltaiczne na jednej czwartej budowanych i modernizowanych dworców kolejowych. Wszystko w ramach wartego prawie 2 mld zł Programu Inwestycji Dworcowych, który obejmuje 200 obiektów. Spółka szacowała, że panele będą mogły wytworzyć 377 tys. 495 kWh zielonej energii w ciągu roku.

Na tym nie koniec. Jak poinformowało PKP SA, w inwestycjach realizowanych w ramach programu dworcowego obok fotowoltaiki pojawią się też pompy ciepła czy zbiorniki retencji wód deszczowych,

– Spośród aktualnie modernizowanych dworców, 40 proc. będzie ogrzewanych pompą ciepła, 35 proc. zostanie wyposażonych w fotowoltaikę, 30 proc. w zbiorniki retencji wód deszczowych, w 20 proc. deszczówka zostanie wykorzystana do spłukiwania toalet, a w niektórych powstaną zielone dachyinformuje na łamach portalu gramwzielone.pl Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. 

Więcej o planach PKP i programie Zielona Kolej pisaliśmy w artykule w naszym portalu:

Realizacja ML System nie jest powiązana z Programem Inwestycji Dworcowych. 

Źródło: informacja prasowa, zmieniamydworce.pkp.pl, gramwzielone.pl, fot. Proriat Hospitality Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.