Ponad 200 opon wyrzuconych do lasu

Ponad 200 opon wyrzuconych do lasu

Na terenie Nadleśnictwa Lubsko znaleziono ponad 200 zużytych opon. Śmieci mogły być wcześniej przetrzymywane w innym miejscu nawet przez kilka lat. Leśnicy apelują o pomoc w znalezieniu sprawcy.

Odpady w lesie

Odpady odkrył jeden z pracowników leśnictwa Marianka, około 100 m od drogi Brody – Zasieki. Wśród nich są przede wszystkim zużyte opony różnego rodzaju – od dużych samochodów ciężarowych, samochodów osobowych po mniejsze pojazdy rolnicze, a także zużyta wełna mineralna, stara papa rozbiórkowa oraz folia. Śmieci zajmują całą szerokość drogi leśnej.

– Sterta tych odpadów ma długość ok. 20 metrów, szerokość 6 metrów i wysokość ok. 1,20 metra. Naliczyliśmy tam ponad 200 opon. To pierwszy tego typu przypadek w naszym nadleśnictwie. Śmieci to niestety leśna codzienność, ale znaleziska na taką skalę jeszcze nie mieliśmy – powiedział nam Paweł Mrowiński, rzecznik nadleśnictwa.

opony 2
fot. Paweł Mrowiński

Stan odpadów wskazuje na to, że zanim zostały podrzucone do lasu, mogły być przechowywane w innym miejscu nawet przez kilka lat. Na jednej widoczna jest data – 29.03.2013.

Sprawa została zgłoszona na Policję. Przez padający w ostatnim czasie deszcz, nie udało się zidentyfikować śladów opon samochodu sprawców. Leśnicy zwrócili się o pomoc za pomocą kanałów w mediach społecznościowych. Każda informacja na ten temat może być pomocna.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

– Na zdjęciach jest parę szczegółów. Może ktoś z czytelników je rozpozna, albo skojarzy, że gdzieś widział tego typu składowisko. Każdy trop jest ceny. Prosimy o kontakt – dodaje Paweł Mrowiński, rzecznik nadleśnictwa.

Bieżąca kontrola 

Nadleśnictwo Lubsko to jedno z największych w Polsce. Liczy ponad 32 hektary. Teren na bieżąco jest monitorowany za pomocą kamer, jak i przez miejscowych leśników czy Straż Leśną. W razie potrzeby – zaśmiecone miejsca są sprzątane, głównie przez Zakłady Usług Leśnych. W sprzątanie włączają się też sami leśnicy. Wiele ze śmieci to odpady wyrzucane z przejeżdżających samochodów. Trafiają do przydrożnych rowów, a stamtąd do lasów. W 2020 roku w lubuskich lasach zebrano 403 m3 śmieci. Dla Nadleśnictwa Lubsko to koszt 50 tys. złotych.

Lasy pełne śmieci

Każdego roku z lasów w całej Polsce wywożone jest ok. 115 tys. m3 odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami!

– Ochrona lasów nie może spoczywać tylko na barkach leśników. Dlatego zwracamy się z apelem do Państwa o odpowiedzialne zachowanie podczas przebywania w lesie i odpowiednią reakcję w razie zauważenia wyrządzanych szkód, szczególnie w zakresie ochrony przed pożarami, zaśmiecaniem, niszczeniem urządzeń leśnych czy turystycznych – czytamy na stronie Nadleśnictwa Lubsko.

Możesz pomóc w tej sprawie? Zadzwoń!
– biuro Nadleśnictwa Lubsko: 68 372 04 00
– Straż Leśna: 601 629 783
– rzecznik Nadleśnictwa Lubsko: 607 133 384

źródło: lubsko.zielonagora.lasy.gov.pl, fot. Paweł Mrowiński

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.